kıdem tazminatı hakkında kritik bir soru

kıdem tazminatı alabilmenin bir yolu da herhangi bir veya birden fazla iş yerinde 15 yıl çalışılması ve 3600 prim gününün yatması.Bu durumda siz işinizden istifa etsenizde kidem tazminatı alabiliyorsunuz.Burası kesin.Fakat internette yaptığım araştırmalara göre bu konuda ince bir ayrıntı ve farklı yorumlar var o da şöyle.Eğer iş yerinizden ayrıldınız ve artık hiç çalışmıyorsunuz belli bir süre geçtikten sonra fikir değiştirip tekrar çalışmaya başladınız sorun yok deniliyor.Ama iş yerinizden başka bir yerden teklif aldınız.Tazminatınızı aldınız sonra da kısa süre sonra yeni yerde işe başladınız.Burada bir sıkıntı olabilir deniyor işçi aleyhine.Biraz uzun oldu ama daha önce başına böyle bir şey gelen,bu konuda fikri olan,bilgisi olan objektif bir şekilde cevap verebilirse çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler.

başıma gelmedi ama geçen gün bir avukattan dinledim. bu konuda yargı kararı varmış. kişinin çalışma özgürlüğü olduğundan emekli olunca bile çalışılabileceğinden, tekrar çalışmaya başlamakta sıkıntı yokmuş. ancak hemen başlanırsa önceki işveren mahkeme yoluna gidebiliyormuş -örnek dava varmış- yeniden işe başlamak konusunda "makul süre" diye bir mefhum varmış, avukat 6 ay dedi. konuda yargı kararı böyle sanıyorum.

  • niye ama  (10.04.14 19:34:29)