Video formatı ve torrent ile ilgili bir soru

Bu torrentlerde film falan indirirken karşılaştığım:

xvid ile x264 ün farkı nedir bilen var mı?

xvid, x264'ten azıcık daha büyük oluyor ama genelde aynı filmin x264 versiyonları daha iyi puan almış oluyor.

ben kendi küçük beynimde xvid'in mb fazlası olduğuna göre görüntüsü birazcık daha iyidir diye düşünüp puanı gözetmeden xvid indiriyorum.

acaba öyle yapmamalı mıyım? lütfen aydınlatın beni efenim.

tam ayrıntısını bilmiyorum ama xvid, x264 e göre daha eski bir codec kütüphanesi.
yeni nesil bitrate iyi olan hd filmleri x264 daha iyi compress ettiği için tercih ediliyo. amaçta oydu zaten.
boyuttan ziyade, ripleyen kişilerin ya da grupların kullandığı filtreler belirliyo kaliteyi birazda. ve tabikide kaynak ham videonun kaliteliği.
bazı filmler durağan karanlık siyah renklerin olması bitrateden yiyebilirsin. ancak aksiyon hızlı akan filmlerde bitrate ı çok kısamazsın. yoksa kalite azalır.

divxplanet in encoding alanına göz gezdirirsen daha ayrıntılı bilgi edinirsin.
  • gibicibicis  (09.04.14 23:28:23)
haha çok çok çok yanlış yapıyosun hem de.

xvid çok eski ve verimsiz olduğu için boyutu büyük oluyor.

aynı boyutta xvid ve x264 iki dosya düşün. aynı boyutta olmasına rağmen x264 olanın kalitesi xvid'e göre 2 kat 3 kat 4 kat daha iyidir. düşün yani aradaki farkı.
  • cthulhu  (10.04.14 00:11:48)