içilebilecek en az zararlı hazır içecek(ler) nelerdir?

yalnız yaşayan bir erkeğim. sık sık ekmek arası birşeyler yiyorum. ve kuru kuru da gitmiyor. cola kesinlikle içmiyorum. icetea tüketiyorum fazlasıyla.

en az zararlı içlebilecek hazır ne önerebilirsiniz? icetea çok mu zararlıdır mesela?

  • archmage mahmut  (09.04.14 18:50:24)
etle ayran, diğerleriyle çay.

  • tescillimarka  (09.04.14 18:53:28)
bence sade soda al, limonu kendin sık içine. bu 1.si

2. seçenek, mesela elma al 3-4 tanesini( dilimleyip çekirdeklerini ayıklayıp) şeker ile kaynat. soğuyunca buzdolabına koy, mis gibi elma suyu. bunu kuru üzüm ile yap, armut ile yap ayva ile yap. hoşaf, komposto yapmış oluyorsun yani. zor değil ki, oranlarını internette bulursun. doğal meyve suyun olmuş olur.

edit: ayran da seçenek ama hazır ayranlar yoğurttan yapılmıyor söyleyeyim. ayran içince oh çok sağlıklı oldu demeyin.
  • ykyt  (09.04.14 18:54:24 ~ 18:55:43)
smoothieee!

  • [silinmiş]  (09.04.14 18:58:58)
cola içmeyip icetea içmek hiçte faydalı bir iş değil, kalitesiz karbonhidrat yüklüyorsunuz vücuda, yağ olarak depolanıyor.

çilekli veya muzlu süt yapabilirsiniz, aroma demiyorum gerçek çilek ve süt ile evde kendiniz yapın, gayet lezzetli oluyor.

Ayrıca sürekli bir şeyler içmek zorunda değilsiniz, boş su içmeyi öğrenin.
  • grimer  (09.04.14 19:09:15)
ekmek arası seylerin yanında ayran içiniz.
maden suyu içiniz.
kebabın yanında içilen acı birşey var ondan da olur. heh, şalgam
  • nax  (09.04.14 19:21:36 ~ 19:22:17)
bende kola icetea bıraktım hem fazla tüketiyordum hem çok fazla cal. var bunların yerine öğün başına 200 ml meyveli sodaları tüketmeye başladım hem cola gibi uzun sure kapağı açık beklediğinden asiti kaçmıyor hemde kontrollu tüketiyorsun.(akmina kırmızı meyve veya portagal-mango)

  • mrthany  (09.04.14 19:30:25)
ice tea ile kolanın arasında hiçbir fark yok. ha kola içmişsin ha icetea biri diğerinden daha iyi, daha az zararlı değil.

  • cthulhu  (09.04.14 19:33:25)
Hamburgeri bile çayla içerim. onun üstüne hiç bir içecek iyi gelmiyor.

  • firez  (09.04.14 19:35:44)
100de yüz elma suyu pek zararlı değil gibi geliyor bana. hem de ucuz diğer meyve sularından

  • partizan  (09.04.14 19:50:50)
bu arayış yerine içeceksiz yemeye alıştırsan kendini, daha iyi değilmi? başta illa ki zorlanırsın da alışınca bu kez içeceğe tahammül edemeyeceksin yemeğin yanında, kendimden biliyorum.

  • dafaiss  (09.04.14 21:52:00)
kendin ice tea yap aga alışınca süper oluyor.

  • exodia  (10.04.14 02:20:34)
kefir, şalgam suyu, soda

  • 9kuyruklukedi  (10.04.14 02:51:19)
E serisinin zararlı olduğunu biliyorum. Neredeyse hazır gıda ve içeceklerde (genelde) var maalesef. Tatlandırıcılar ve renklendirici içerenler genelde E kodlarından en az birkaç tanesini içerir. www.kimyaturk.net bu da ek bilgi:

E102 : Sarı renkli olan gıda boyası, renkli içecek, tatlı, reçel, tahıl,çerez, konserve balık ve hazır çorbalarda kullanılır. Çocuklarda hiperaktiviteye neden olabilir. Aspirine duyarlı kişiler kullandığında alerjik reaksiyonlar gözlenmiştir. Norveç ve Avusturya’da kullanımı yasaklanmıştır.

E110 : Sarı renkli gıda boyasıdır. Pasta, tatlı, dondurma, içecek, konserve, balık ve şuruplarda kullanılır. Karın ağrısı, alerji ve hazımsızlık sorunlarına neden olabilir. Norveç ve Fillandiya’da yasaklanmıştır.

E122: Kırmızı renkli gıda boyasıdır. Şekerleme, jöle ve pastalarda kullanılan bu madde, astım hastalarında alerjik reaksiyonlara neden olabilir. İsveç, Avusturya ve Norveç’te yasaklanmıştır.

E123 : Kırmızı renk veren gıda boyasıdır. Pasta, hazır çorba, jöle, dondurma ve ketçaplarda kullanılan bu katkı maddesi astım, hiperaktivite ve egzamaya neden olabilir. Avusturya, Rusya ve Norveç’te yasaklanmıştır.

E129 : Kırmız renk veren gıda boyasıdır. Tatlılar, içecekler ve garnitürlerde kullanılır. Farelerde yapılan deneylerde kansere rastlanmıştır. Danimarka, Belçika, Fransa, Almanya, İsviçre, İsveç, Avusturya ve Norveç’te yasaklanmıştır.

E210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219 (Benzoatlar) : Sos, ketçap, mayonez, reçel, peynir, meyve suları ve pek çok üründe koruyucu olarak kullanılan maddelerdir. Astım, sinirsel bozukluk, deri döküntüleri ve hiperaktiviteye neden olduğu iddia edilmektedir.

E220, 221, 222, 223, 224, 226, 227, 228 (Sülfitler) : Bira, kurutulmuş meyveler, meyve suları ve sirkede koruyucu olarak kullanılır. B1 vitamini yok eder. Astım ve alerjik hastalıklara neden olabilir.

E250, 251 (Nitratlar) : Salam, sucuk, sosis gibi et ürünlerinde koruyucu olarak kullanılır. Katkı maddelerinin en çok tartışılanlarıdır. Kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltırlar.

E320 : Gıdalardaki istenmeyen koku, aroma, tat değişiklikleri, enzimatik kararma ve renk kaybını önlemek, ayrıca besinlerin raf ömürlerini artırmak için özellikle yağlarda ve yağlı besinlerde kullanılır. Japonya’da kullanımı yasaklanmıştır.

E621 : Bir çok restoranda ve gıda imalathanelerinde lezzet artırıcı olarak kullanılır. Kanser, mide rahatsızlıkları, kronik hepatit, sinir sistemi enfeksiyonları gibi hastalıklarla ilişkilendirilmektedir. Daha çok Çin ve Türk mutfağında tüketilir.

E951 (Aspartam) : Yapay tatlandırıcı olarak kullanılır. Baş ağrısı, kanser, migren ve hiperaktivite ile bağlantısı olduğu ileri sürülmüştür.

E 954 (Sakarin) : Diyet şekeri olarak bilinir. Mesane kanserine neden olduğu ve böbreklere zarar verdiği ileri sürülmektedir.
  • erenbey  (10.04.14 04:25:55 ~ 04:26:26)
dimesin yüzde yüz serisinden içebilirsin. şeker veya herhangi bir koruyucu, katkı maddesi vs koymuyorlar. ben en çok kırmızı meyveleri seviyorum. tabii meyve sularının meyveden gelen şeker oranı yüksek oluyor fazla abartmamak lazım, soda, az tuzlu ayran içebilirsin en basiti.
www.dimes.com.tr

  • yue  (10.04.14 08:32:12)
%100 meyve suları diyecem ama onlarda da aşırı miktarda şeker var. hem alacağın şekeri düşürüp hem gazlı bir şeyler istersen maden suyuna ağız tadına gore meyve suyu ekle, çok güzel oluyor. benim favorim maden suyu+vişne suyu ve maden suyu+portakal suyu.

ayrıca ayrandan şaşma

ek olarak ha icetea ha cola ha Fanta, içindeki aromaları dışındapek bi farkı yok
  • yemrem  (10.04.14 09:24:44)