İnhale kortikosteroid tedavisi ve oral kandidiyazis

Astım tedavim için 1 ay boyunca düzenli ingale kortikosteroid kullanmam gerekiyormuş (flixotide diskus) ama yan etki olarak fırsatçıların akınına uğramak istemiyorum. Amoklavin kullandığımda bile candida enfeksiyonu ile karşılaşan ben şimdi kesin candidalar tarafından istila edilirim diye korkuyorum. O yüzden kortikosteroide başlamayı hiç düşünmüyorum bile. Ağızda psödomembranlı döküntüler ve candidaların varlığı fikri bile irite ediyor şimdiden. Tamam kullandıktan sonra ağzı gargara yapmak gerekiyor da yeterli koruyor mu ki bu durum? Acaba profilaktik olarak flukonazol tarzı bir pomad mı kullansam? Ya da kortikosteroide başlamasam mı? Takip eden hoca da kendi fakültemden hocam gidip ona bunu sormaya çekiniyorum zira biz size bosuna mı öğretiyoruz yarar- zarar dengesini diyecek :/ tıpdaşlardan fikir almak istedim.

gargara işe yarayacaktır diye düşünüyorum ben. yetersiz kalırsa antifungal kullanabilirsin?

  • bir ileti paylastim  (08.04.14 23:28:46)
İşte candida istilasını beklemeden antifungale başlasam sıkıntı olur mu ki zaten çok güçlü ilaçlar değil yan etki olacağını sanmıyorum antifungalde, yarın sorayım bi göğüs hocasına en iyisi.

  • lal u ask  (08.04.14 23:45:17)
ayyy dedim öyle inhale kullanımının yan etkisi olduğunu bile bilmiyordum :-/

neyse efendim ben tıpdaş değilim o yüzden sizin dili anlıyorum ama konuşamıyorum :) ama yakın meslekten dolayı yeterince bilgim de vardır söylemesi ayıptır :) daha basit bir dille söylemek gerekirse şu kapsüllü antifungal haplar var ya, onlar profilaktik amaçlı da kullanılıyor. bir dozu (artık bir doz kaç günlüktür ben bilemem) bir ay geçerli. ben de bu konuda hassas bir bünyeyim. ne zaman antibiyotik kullansam malum yan etkilerinden mağdur oluyorum. şimdi ben etken madde falan da söyleyemem çünkü belki endikasyonuna ve lokasyonuna göre farkediyordur, ama malum flucan vs. tarzı kapsüllerden bahsediyorum :) tedaviye başlamadan 1 hafta öncesinden bu kapsüllerden alırsanız, candida mandida hayatta uğrayamaz :) sonra siz zaten lokal olarak gargara falan filan yapacakmışsınız. geçmiş olsun...

not: bu kapsüllerin prospektüslerini falan okuyun, orada hangi durumlarda profilaktik amaçla kullanıldıkları da yazıyor zaten :) ben şimdi hatırlamıyorum yanlış bilgi vermek istemem. tahmin etmişsinizdir ki sizin lokasyon ile benimki tamamen farklı yerler :))
  • prochaine station  (09.04.14 10:37:58 ~ 10:41:14)
Hahaha tahmin ettim konumlandıkları mevkiyi, bahsettiğin ilacı da araştırıcam teşekkür ederim :) sana da geçmiş olsun :D @prochaine station

  • lal u ask  (09.04.14 14:52:03)
Flucanı kullanamam baktım da steroidlerimle ve antihistaminik ilacımla etkileşimi görünüyor :(

  • lal u ask  (09.04.14 14:54:54)