göze göz dişe diş cezalandırılma iyi midir

Bir katili öldürmek veya bir tecavüzcüye yaptığı eylemi tecavüzcüye uygulamak iyi midir kötü müdür

katilde neden oldurdugune bakarim, nefsi mudafaa filan yoksa muebbet yemesi lazim en az 20 sene icerde kalacak sekilde [afla filan cikamasin diye]

tecavuzdde de en iyisi hadim etmek gibi bir sey bana kalirsa.
  • fakyoras  (08.04.14 18:03:38)
tecavüzcü de öldürülsün, katil de... bunlara acımak yok... tabii işin içinde kasıt kesinlik gibi deliller olmalı...

  • inanmazsan inanma  (08.04.14 18:12:58)
cezalandırma kavram olarak yanlıştır, her ne kadar mağdurları tatmin edecek yegane şey ağır cezalar olsa da toplumun uzun vadede pek çok açıdan iyiliğine olan yöntem yeterli sure rehabilitasyondur. hırsızın elinin kolunun kesildiği yerlerde insanların olağanüstü gelişmiş bir ahlak anlayışları falan yok, azami hapis cezası 25 yıl civarı olan ülkeler ise asgari suç oranlarına sahipler. tabii başka faktörler de var ama genel görüşüm bu.

  • tiny penny  (08.04.14 18:18:43)
Suçlunun yaptığından daha iğrenç bir uygulama. Evet kötü.

  • mindwars  (08.04.14 18:39:15)
(bkz: hammurabi kanunları)

bu şekilde bir sistem oturtmak için çok güçlü olmanız gerekir ama işin sonunda kesin refah vardır. kişisel olarak kimse desteklemez fakat ceza sisteminin caydırıcı olması lazım. bulaşıkçılık yapan bir arkadaşım hapse girdiği zaman bana "burası daha güzel" demişti. (2 kişiyi öldüresiye dövdüğü için girdi, dövme sebebi yan bakmalarıydı. he ben ne kötü insanlarla arkadaşlık ediyorum o ayrı konu)
  • dirildimde geldim  (08.04.14 19:16:29)
Son zamanlarda cok gozume carpar oldu idam cezasinin geri gelmesini isteyenler. Aklinizi basiniza devsirin, bari siz yapmayin demek istiyorum.
Gectigimiz sene Turkiye'de idam cezasinin ya da kissasa kissasin mevcut oldugunu hayal edin. Gezi, yolsuzluk, cemaat, secim derken kac kisi iftira ile idam cezasi baskisini ya da diger agir cezalarin baskisini tadardi soyle bir dusunun lutfen. Turkiye'de hukuk yokken bunu konusmak faciadir. Hukukun olmamasinin sebebi bu eski model hukuk anlayisina sahip olmamamiz degildir. Bu tarz cezalar insanlik disidir.

  • f_d  (08.04.14 19:26:28 ~ 19:27:57)