B2B,C2C,B2C

Sevgili Dothraklar!

Anladığım kadarıyla; B2C (Business to Customer) iş modeli bir şirketin bir müşteriye bir ürün/hizmet satması.

C2C (Customer to Customer) benim gittigidiyordan başka bir müşteriye bir şey satmam.

Peki ama B2B nedir? Ve yukarıda yaptığım tanımlamalar doğru mu?

"Elinin altında internet var ulan araştırsana" dediğinizi duyar gibiyim. Araştırdım ama anlamadım valla yalan yok. Sanırım anneye anlatır gibi izaha ihtiyacım var bu konuda.

B2B business to business. bir firma düşünün bayilerine satış yaptığı bir portal var. bu sistem üzerinden bayiler üreticiye siparişlerini geçiyor sonrasında mallarını alıyor ve nihai tüketiciye satıyor.

  • cirkinkizyokturazvotkavardir  (07.04.14 15:42:50)
üretici bir firmanın son kullanıcıya değil de başka bir firmaya ürün satışı. örneğin uçak motoru üreten ge ve boeing firması arasındaki ilişki b2b ama mr cihazı üreten ge-memorial hastanesi arasındaki ilişki b2c.

  • spatzle  (07.04.14 15:44:33)
doğalgaz şirketleri evsel kullanıcıya gaz satarken b2c oluyor ama doğalgazla çalışan bir elektrik santraline satarsa b2b oluyor mesela

  • argent dawn  (07.04.14 16:01:45)
mersedes fabrikası yedek parçayı bayisine satarken b2b,

bayi sana satarken b2c.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (07.04.14 18:40:25)
illa sonunda müşteriye gitmesine gerek yok. şirketlere su dağıtan sucu lar da b2b çalışmış oluyor.

  • acan99670  (07.04.14 18:58:45)