[]

Apostil Her Ulke icin Ayri mi Alinir?

selam,

Ben Avrupa' da birkac yere master basvurulari yapiyorum. Isvicre, Almanya ve Ingiltere. Belgelerimi Apostilletirken bana hangi ulkeye yollayacagimi sorup uzerine kursun kalemle yazdilar hafifce. Fakat ben simdi bakiyorum, hic biri arasinda bir fark goremiyorum. Bu Apostiller her ulke icin farklidir da ben mi goremiyorum? Yoksa acaba Avrupa Amerika icin mi farkli?

Benim simdi Isvicre icin bir tane daha yaptirmam lazim fakat vaktim yok. Acaba Almanya icin olani yollasam problem cikar mi?

tesekkurler.

 
bildiğim kadarıyla orjinal belgeyi göndereceğin ülkenin diline çevirtip noter onayı alıyosun. sonra o belgeyi apostilletiyorsun.

eğer bir çeviri işlemi söz konusu değilse her ülke için aynı apostil geçerli olur, sonuçta sen kendi ülkenin resmi tasdiğini almış oluyorsun, ülkeden ülkeye fark etmez.
  • yigitovic  (07.04.14 12:01:36) 
evet buyuk ihtimalle problem cikar. bizdeki ilgili makamin belirtilmesi gibi bir husus soz konusu. ulkenin adinin ozellikle belirtilmis olmasi gerekiyor.


  • evegirmekistemiyorum  (07.04.14 12:07:12) 
@yiigitovic

su ana kadar yurtdisina bir suru evrak gonderdim, meslek ve ozel islerim geregi. ne zaman apostil icin muracat etsem, ulke ismi ozellikle soruldu. arkadasi yanlis bilgilendirmek istemem, fakat sorun cikacagi kanaatindeyim.
  • evegirmekistemiyorum  (07.04.14 12:09:16) 
apostil için ülke ismi sorulmasının sebebi evrakın gideceği yerin apostil anlaşmasına üye olup olmadığını öğrenmek içindir. her ülkeye apostil olmaz. arap ülkelerinin çoğu apostil değil tasdiğe tabidir mesela. apostil anlaşmasına tabi olan tüm ülkeler için apostil işlemi aynı şekilde yapılır sabit bir metin ya çıktı alınıp evrak arkasına zımbalanır ya da etiket şeklinde yapıştırılır ve o onayla apostil anlaşmasına tabi tüm ülkelere kullanılabilir o evrak. herhangi bir fark yoktur mesela almanya'ya yapılan apostille isviçre'ye yapılan apostil arasında. her ülke için aynıdır.

apostil anlaşmasına tabi olmayan ülkeler için yapılan tasdik ise mühür ve kaşeden ibarettir onlar basılır içi doldurulur.
  • kakamelsokoban  (07.04.14 13:00:51 ~ 13:03:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.