Uyku apnesi mi başka bir şey mi?

yaklaşık 3 sene evvel nedeni bilinmeyen ateş sebebiyle 1.5 ay boyunca 38.5 ile 39.5 derece arasında düşmeyen ateşle ağır bir viral enfeksiyona bağlı hastalık dönemi geçirmiştim. Uyku esnasında devamlı biri başımda beklerdi çünkü nefesim kesilirdi. Devamlı nefes almadığım için dürtülerek uyandığımı hatırlıyorum zaten. Hastalıktan kalan bir şey mi bilmiyorum ama o zamandan beri anlatacağım sıkıntıyı çekiyorum. Tam uykuya geçiş esnasında bir şey canımı çekiyor gibi oluyorum. Nefessiz kalır gibi olup, sanki beden benden çıkmış gibi oluyorum. Son anda elimle yastığa vurarak kontrolü alıyorum. Korku durumu falan yok ama sanki o hareketi yapmazsam olmayacakmış gibi geliyor. Bu esnada uyanığım tabii ki. Bu duruma iki benzetmem var. Birincisi dediğim gibi sanki canım çekiliyor, ikincisi ise sanki vücudum uykuya geçerken ki aşamalarına uyumadan şahit oluyor gibiyim. Hani nefes alma, organların çalışma düzeyleri azalıyorda uykuya geçmediğim için bu felç durumunu hissediyor gibiyim. Bazen üç kere üst üste olduğu oluyor, bazen haftada bir başıma geliyor. Düzensiz yattığım zamanlarda da oluyor, gayet düzenli ve kaliteli uyku çektiğim günlerde de oluyor. Yediğim yemeklerden falan diyeceğim ama öyle düzensiz bir beslenme durumum da yok. Ne yapmam gerekir? Bu durum hastalıktan kalan bir yan etki midir? İlle bir doktora görün derseniz hangi dal bu durumumla ilgilenir? Şimdiden teşekkürler

ekleme: bu karabasan ismiyle anılan durum olmadığını belirtmeyi unutmuşum. o durum değil.

polisomnografi yaptırırsanız bir fikir verir. göğüs hastalıkları ya da kbb'ye başvurabilirsiniz. en azından organik mi psikiyatrik mi ayrımı yapılır

  • fallopian  (06.04.14 19:07:29)
Merhaba aynı durumu bire bir ben de yaşadığım için biliyorum hatta ruhum çekilir gibi hissettiğim için korku ile yataktan kalkıp doğruluyordum hemen, psikolojik olduğunu düşünüyorum ben çünkü çok zor geçen 2-3 senelik bir zaman dilimim olmuştu o yıllarda bazen gecede ard ardına 2-3 kez oluyordu, bazen gün aşırı. Özellikle yorulduğum ve stresli olduğum zamanlarda sıklığı artıyordu derken şimdi öyle bir problemim yok ama ben korkudan kbb, göğüs hastalıkları, kardiyoloji bu branşlara gidip muayene olmuştum. Apne türevi bir şey olabilir, uykuda iken izleme alınmak gerekir ama büyük ihtimal bir psikiyatr yardımı ile aşacaksın. İnşallah atlatırsın durumun berbatlığını yaşayan bilir.

  • lal u ask  (07.04.14 22:50:58)