cografya lise1

Iki madde soyleyecegim birbiriyle celisiyor ve kafami karistirdi
:sicaklik arttikca bagil nem orani azalir
ikinci madde:mutlak nem buharlasma yuzeyi ve sicaklikla dogru orantilidir
Nasil yabi bagil nem formulu: mutlak nem/ maksimum nem degil mi? Celisiyor yardimci olursaniz :) ha bi de Yuksek basinc alcak basinc kafami karistirdi bir soru cikti diyelim yuksek basinc alanini sembolize eden bi sekil verdi o bolge soguk mudur nasil alacagim?

bak simdi anlatayim.

Mutlak nem havanin icerisindeki nem oluyor ya sicaklik arttikca artiyor. Ayni sekilde maksimum nem de sicaklik arttikca artiyor. ama soyle bi sey var, mutlak nem 1 artarsa maksimum nem 5 artiyor.

bagil nem neydi? mutlak nemin.maksimum neme bolunmesiyle bulunuyordu. Sicaklik arttikca her ikisi de artiyor ama maksimum nem de artis daha fazla oluyor, mutlak neme yaklasiyor. E ne olur o zaman? Bagil nem duser.

Anlatabildim mi?
  • barbara herhalde barbara manken olan  (03.04.14 18:32:03)
Hic kimseden duymamistim bu aciklamayi valla cok tesekkur ettim

  • Lozturkmen  (03.04.14 18:36:44)
elimden geldigi kadar cevaplamaya calisayim.
ilk kisimda, bu iki madde birbiriyle celismiyor. soyle ki, bagil nem=mutlak nem/maksimum nem.
sicaklik artinca, mutlak nem artiyor. yani bu formulun payda kismi artmaya basliyor, daha buyuk bir sayi oluyor. payda artinca da, formul sonucu olan bagil nem azalmis oluyor. zaten ilk madde de, sicaklik artinca bagil nem orani azalir demis... yani bolen arttigi icin, sonuc ufalmis oluyor boylece. iki onerme de dogru bu durumda.

yuksek basinc bolgesi soguk bolgedir (mesela kutup bolgesi) alcak basinc daha sicak bolgedir.
  • novamina  (03.04.14 18:37:57)
Sicaklik artinca mutlak nem artiyor yani bu formuln payda kismi artmaya basliyor payda artinca bagil nem azaliyor kismini anlayamadim

  • Lozturkmen  (03.04.14 18:41:31)
diger sorunu tam anlayamadim bu arada.

Mesela turkiye icin konusuyorum, kis mevsimi sibirya yuksek basincina bagli. Kisin zayif ya da guclu olmasina bagli olarak degisiyo. Ama atiyorum bu basinc zayif olursa, turkiyeye kadar gelemez onun yerine izlanda alcak basincindan turkiyeye daha ilik bi hava gelir.

Aslinda soyle diyebiliriz, bi yer daha sicak olunca alcak basinc alanina, soguk olunca da yuksek basinc alani oluyor.

alcak basinc ve yuksek basinc dendiginde yogunlugu dusunuyoruz ayni sekilde yukselti fazla olunca basinc azaliyo.
  • barbara herhalde barbara manken olan  (03.04.14 18:46:01)
@novamina hata yapiyosunuz. :)

Bi kere mutlak nem pay kisminda. Pay kismi artarsa sonuc daha da buyur.

@Lozturkmen sen benim dedigimi anla yeter. :) unutmaman gereken su, sicaklik artinca her ikisi de artiyor. Ama payda kismi yani (maksimum nem) daha da artiyor.

Mesela mutlak nem: 10 olsun. Maksimum nem: 5 olsun. bagil nem=2 yapti di mi?
(Kilit nokta: Mutlak 1 artarsa, maksimum nem 5 artar. Maksimum nem sicakta daha hizli artar.)

sicaklik artti diyelim. mutlak nem: 12 oldu, maksimum:10 olur.
bagil nem ne yapar= 12/10= 1.2

duser yani. Kafadan sallama yaptim anlaman acisindan.
  • barbara herhalde barbara manken olan  (03.04.14 18:53:33)
Kro olacak ama "kralsin!" :D

  • Lozturkmen  (03.04.14 18:57:14)
mutlak nem: havada şu anda bulunan nem oranı.
maksimum nem: havanın belirli koşullar nedeniyle alabileceği maksimum nem kapasitesi.
bağıl nem/nispi nem: havanın alabileceği toplam nem ile içindeki nemin yüzdesel ifadesi.

sıcaklık arttıkça hava genişler ve dolayısıyla aldığı nem oranı da artar. yani maksimum nem artar. maksimum nem arttığından bağıl nem oranıda azalır. şöyle anlatayım basitçe:

havanın 100 nem alma kapasitesi var fakat içinde 20 nem var. bağıl nem %20.
hava ısınır ve hem alma kapasitesi 200'e çıkarsa içinde de hala 20 nem olduğunu varsayarsak, bağıl nem %10 olur.

yüksek basınç-alçak basınca gelirsek:
iki çeşit yb iki çeşit ab var.
termik yb dinamik yb
termik ab dinamik ab

termikler havanın ısınması ve soğuması sonucu oluşur. dinamikler ise termik basınç sahalarının yarattığı genel hava sirkülasyonu sebebiyle oluşur.

termik yb = soğuk ve kurak (90 derece üstü enlemler, kutup noktası çevresi)
dinamik yb = sıcak (30 derece enlemler)
termik ab = sıcak ve yağışlı (ekvator ve çevresi)
dinamik ab = soğuk (60 derece enlem çevresi)

edit: ben yazana kadar arkadaşlar güzel açıklamalar yapmışlar zaten :p

not: coğrafya bölümü okuyorum :p
  • sarhosken alinan hesap  (03.04.14 19:24:08 ~ 19:25:24)
Peki bir sey sorsam mesela soruda merkezden ice ya da disa oklar olan bir sekil veriyorlar ya? Orada ona gore yb ya da ab diyoruz orada termik mi dinamik mi kusaklari alacagiz?

  • Lozturkmen  (03.04.14 19:30:31)
onu oklara bakarak anlayamazsın. enlemlerini bilmen lazım. soruda illaki başka ipuçları vermişlerdir.

bunları biliyorsundur zaten:
www.cografyatutkudur.com

fotoğfarını çek sorunun at imkanın varsa bakalım.
  • sarhosken alinan hesap  (03.04.14 19:34:52 ~ 19:36:11)