fotograf makinesi önerisi

ikinci el bir fotograf makinesi almak istiyorum. ikinci el alarak biraz daha üst seviye bir makina alabilecegimi düşünüyorum. aklımda rakam da en fazla 1000 lira. hatta o bile zor belki. makinanın cekim sayısının düşük olmasına ve mümkünse bir buçuk yıldan eski olmamasına önem veriyorum.

bir arkadaşla bir nikond5100 için görüşüyoruz şu an. 1000 lira diyor. 10 aylık bir makine ve cekim sayısı 2000 i bulmamış.çantası ve hafıza kartı var. belki fiyatta biraz daha indirim de yapabilir.
bunun dışında bu fiyat dolaylarında başka önerebileceğiniz hangi makineler var acaba?

Nikon 5100 un muadili canon d600.
Ayrıca vereceği lens nedir?

  • sapkasiz cikmam abi  (01.04.14 23:34:52)
tek tavsiyem canon alman olur.

d600 filan.
  • klassno  (01.04.14 23:39:16)
canon d550, d600, d650 hep güzel makineler. muadili nikonlara da bakabilirsin. canon'da lens seçenekleri biraz daha iyi gibi ama nikon'da eski lensleri ucuza alıp kullanma şansın var(autofocus olmayan lensler). aralarındaki kontrast ve renk farklarını da raw formatında çekip lightroom da dengeleyebilirsin, çok büyük fark görmüyorum ben.

  • r_u_h  (01.04.14 23:49:13)
@sapkasız cıkmam abi yanında vereceği lens 18-55 büyük ihtimalle. canon d600 bulabilir miyim bu fiyatlarda ?

@r_u_h ilk kez fotograf makinesi kullanıcam. verdiğin makineleri de çok fazla bilmyiroum. onlar dabenim söylediğimin muadili olsa gerek. yeni başlayan biri için çok şey farkeder mi acaba?
  • bahodilo  (02.04.14 00:25:29)
550d 600d 650d falan o seriden almazdım.bulursan 60d al.yoksa 50d al.üç basamaklı seri giriş için "al da oyalan" gibi makineler.bende 550d var.ne yapsam istediğim doygun renge ulaşamadım.bunu da marka ve sıfır ürün takıntım yüzünden almıştım.şimdiki aklım olsa ya d90 ya pentaxlardan bi tane yada 60d filan alırdım.

  • enginornek  (02.04.14 00:33:01)
söylediğiniz makinelere baktım ama ikinci el piyasasında bütçeme uygun olanı yok sanırım.

  • bahodilo  (02.04.14 00:38:11)
adam 1000 lira demiş, canon 60d demişsiniz el insaf...
cannon 600 d bulabilirsin,üniversitelerin fotoğrafçılık ya da radyo tv sinema bölümüne bak,yalnız dikkat et bizim fotoğraf hocası 2.el almanın biraz tehlikeli olduğunu söylüyordu.2000 iyi bir rakam yalnız.iyice dikkat et alırsan.

  • blmnrvs  (02.04.14 00:39:19)
@blmnvrs evet sadece d600 benim bütceme uygun benim de gördüğüm kadarıyla.
cok fazla anlamıyorum o yüzden henüz 10 aylık bi makine olmasından başka bi güvencem yok :) cekim sayısını felan düşürdüyse de yapıcak bir şey yok artık.

  • bahodilo  (02.04.14 00:43:26)
deklanşörüne(tutukluk yapıyormu,uğraşırsın yoksa),lensine (çizik var mı),skalasına iyice bak.
lensini çıkar ana camına da bak çizik falan var mı, ekranında çizik varsa takılma o problem değil.fotoğraf makinasında çizik çok önemli..

  • blmnrvs  (02.04.14 00:46:49 ~ 00:48:14)
ha ben bütçeui görmedim ya pardon.ikinci elde bilen biriyle almak lazım.hele internetten kargo ile yapılan alışveriş biraz sakat.

  • enginornek  (02.04.14 00:50:34)
yeni başlıyorsan analog kullanmanı tavsiye ederim. dijitalde günde 300-400 poz çektiğim oluyordu bir bok öğrenememiştim çünkü her açıdan deniyorsun elbet biri güzel çıkıyor. analog da kompozisyon kurmayı öğrenirsin. hem 200 liraya taş gibi makineler bulma imkanın var. 50-60 liraya lensler falan.

  • r_u_h  (02.04.14 00:51:10)
analog masraflı olur bence.en iyisi güzel bi body al bi de manuel lens al.ben3 tane manuel lens aldım.herşeyi sen ayarladığın için çok güzel öğrenebilirsin.lensler ucuz ve sağlam.

  • enginornek  (02.04.14 01:03:25)
blmnvrs söylediklerini dikkate alıcam. iyi oldu bunları bildiğim.

enginornek sanırım yukarıda bahsettiğim makinede karar kıldım :) teşekkürler.
  • bahodilo  (02.04.14 10:16:08)