Eski Bilgisayarın Hızını Arttırmak Mümkün mü?

8 yıllık bir Toshiba... Hız sorunu dışında taş gibi. Şu an XP yüklü. Nasıl hızlandırılır bu bilgisayar?

Bir de şunu sorayım: Maliyeti ne olur?

  • auroraaurora  (29.03.14 18:32:50)
asdasda ssd demiş adam. alette sata giriş olup olmadığı belli değil ne ssd'si hahaha.

ram arttırılabilir ama fazla birşey bekleme. vatandaşın ömrü dolmuş.
  • mattiadestro  (29.03.14 18:33:17)
@mattiadestro
:( Üzüldüm bak şimdi. Bir tamirci bana başka bilgisayarın hard diskini takarız demişti. İşe yaramaz mı ki?

  • auroraaurora  (29.03.14 18:35:44)
hocam boşuna para kaptırma tamirciye falan. alet miadını doldurmuş, yeni laptop bak.

  • mattiadestro  (29.03.14 18:38:41)
8 senelik laptopa 1 lira bile para yatırma.

  • xenophobe  (29.03.14 18:54:08)
@muaddib yahu ide ssd olsa ne espirisi olacak? hız mı kazanacak alet?

kaldı ki 8 senelik makina, 8 ram de taksan ssd de taksan hızlanmaz! windows 10 saniyede açılır mı açılır ama yine internete girince flashlı sitelerde bayılmayacak mı? 720p video oynatırken donmayacak mı?

buyur yönlendir adamı. 8 senelik laptopa ssd taksın, ram taksın. komiksiniz yahu.
  • mattiadestro  (29.03.14 20:30:39)
mattia saçmalamış. Ram arttırılabilir derken soket var mı yok mu ddr2 ya da ddr1 ram i piyasada nerede bulacak da takacak demiyor ama ssd önerisi veren adamla taşak geçiyor.

O laptopu çöpe atmadan hızlandırman için yapabileceğin en iyi şey fanlarını temizletip bilgisayarı olduğunca soğuk tutmak. Bunun dışında anti-virüs kullanma, tek sürücü kullan (c: d: değil sadece c mesela). Parça değişmene gerek yok çünkü değmez + bulamazsın.
  • Beckwith  (29.03.14 20:46:27 ~ 20:47:27)
@beckwith yahu neyi saçmalamışım hocam? 8 senelik laptop yüzde doksan ddr2 slotlu makina, en fazla destekleyeceği 4 gb ram. vereceğin her paraya yazık. yoksa ddr2 ram bulunur mutlaka. nerede uzlaşamıyoruz?

  • mattiadestro  (29.03.14 20:50:54)
Ssd önerisi ne kadar saçmaysa ram önerisi de o kadar saçma. Başkasına bok atıp kendi önerine bakmıyorsun.

  • Beckwith  (29.03.14 20:58:15)
@beckwith muaddib ram+ssd dedi ben de ram arttırılabilir ama birşey bekleme dedim? burada yanlış bir öneri komik bir durum göremiyorum.

  • mattiadestro  (29.03.14 21:06:35)
  • qazwsx  (29.03.14 21:08:08)
mattiadestro'nun dediği gibi video oynatırken donma yaşayacaksam hiç girmeyeyim bu işe. Bilgisayarda 2000'e yakın şarkı, bir o kadar foto dışında çok fazla bir şey yok aslında. Onları harici diske aktarıp denemek lazım.

@qazwsx
Sizin söylediğiniz güzel bir şeye benziyor; ama ben onu kurmayı becerebilir miyim ki? Bilgisayarda yaptığım en komplike iş torrent indirmek. Anlayın yani. O programı yükleyince Windows iptal mı oluyor? Bilgisayarı yedeklemek gerekiyor mu yüklemeden önce?
  • auroraaurora  (29.03.14 21:42:40 ~ 21:43:23)
ya bence windows'a ihtiyacınız kalmayacaksa direk bunu kurun ama windows'ta bi köşede kalsın derseniz yedekleme yapmadan linux'u da windows'un yanına kurabilirsiniz. bilgisayar açılırken hangisini çalıştırmak istediğinizi size sorar. çok zor değil sadece kurulum aşamasını öğrenmek gerek ondan sonrası geçekten zor değil kurmaya karar verirseniz yardımcı olmaya çalışırım. benim de 6 senelik bi laptop'um vardı temiz xp kurulumundan sonra bile kasıyordu lubuntu kurdum sanki yeniden hayat buldu. işletim sistemi önemli...

  • qazwsx  (30.03.14 00:14:23)
Serviste kurdurayım ben en iyisi. Dosyaları kaybederim maybederim. Başım ağrımasın. Teşekkürler.

  • auroraaurora  (30.03.14 00:31:07)
dosyadan kastınız ne anlamadım ki? özel resimleriniz vs ise onları usb belleğe falan atın. bilgisayarın korunması gereken özel bir sistem dosyası falan yok onun haricinde. servis böyle şeylerle uğraşır mı bilemiyorum bir de çok basit bir şey para alacaklarsa değmez gerçekten 5-10 dakikada kuruluyor. ama hiç kafam basmaz böyle şeylere diyorsanız gönderin.

  • qazwsx  (30.03.14 01:22:03 ~ 01:22:21)