kapalı ortamda buzdolabı çalıştırmak

bir gardolap düşünün, içine mini buzdolabı koyup çalıştırıyoruz (kabloyu dolabın arkasından deldiğimiz küçük bir delikten çıkardık), dolabın çalışması açısından sorun olur mu?

mesela dolabın motoru çalıştıkça içerisi ısınırsa zayıfta olsa dolabın bozulma ihtimali var gibi geldi ama yinede bilen birilerine danışmak istedim.

Dolabin sogutma sistemi kapali sistem. Dolabin calismasi acisindan cok sikinti olmaz. Fazla tozlanir falan ama 20 yillik calisan buzdolaplari var mesela. Dayaniklidir o konuda, ama yiyeceklerin havalanmasi, kuflenmesi acisindan sikinti olabilir.

  • icim urperiyor  (26.03.14 13:07:45)
bazı otellerde öyle değil mi zaten? ben rastladım yazın öyle olanına. dolabın içindeydi mini buzdolabı.

  • innerbliss  (26.03.14 13:16:21)
termondinamik mi dersiniz, enerjinin korunumu mu dersiniz ne dersiniz bilmem ama evet sakıncalı bir durumdur. buzdolabı dediğin alet, kapalı yeri, yani içini soğutur. peki kapalı yerdeki sıcaklık ne olur? onu da dışarı atması gerekir. yenilerde nasıl işliyor bu sistem bilmiyorum ama buzdolabının arkasında teller olur ya hani, ha işte içeriyi soğuturken kendi soğukluğunu içeri veren gaz, içerinin sıcağını alıp ısınır ve o tellerde dolaşarak kendisini soğutur. yani buzdolabı içini soğuturken içerinin sıcağını dışarı verir. bilgisayar işlemcisi gibi. işlemcinin üstünde heatsink olur ya hani. onun da üstünde fan. işlemci ısınır, bu heatsink ısıyı emip kendi ısınır. fan da heatsink'i soğutur. şimdi sne o fanın üstünü örtersen ne olur? buzdolabına da o olur işte.

klimalar da böyle çalışır aynen. o gazın kendisini soğutmasını engellerseniz ya buzdolabı soğutmaz, ya içine koyduğunuz şey ısınır, yada bi noktada cihaz yanar kurtulursunuz.
  • kibritsuyu  (26.03.14 13:28:31 ~ 22:06:54)