SQL Mülakat Sorusu Hazırlama?

Selamlar,
istatistik mezunu 2 yıl tecrübeli ve mevcut işinde SQL kullanan ve bildiğini söyleyen birine SQL bilgisini sınamak için sorular hazırlamam gerekiyor. Max 15-20 dk içinde bakıp yapabilmeli
Bu arada işe girecek kişi çalıştığım şirkete kabul edilirse işi ona ben ööğreticem, ben de 4 yıl tecrübeli mühendisim, IK cı değilim

Ben bodoslama SQL, basit programlama falan kullanıyorum işimde ama daha önce hiç böyle bir insanın SQL bilgisini sınamamıştım,

bu adaya ne sorsam da SQL'i ne kadar bilip bilmediğini anlasam.
var mı bu önerisi olan
amacım bu kişide SQL'den yola çıkarak kapasite/potansiyel var mı vs belirlemek

toad ve plsql developer var, tablo sıkıntımız yok.

temel olarak;
2-3 koşullu update.
2 pozitif bir negatif join'li select
tabloya alan ekleme, türünü değiştirme, tablo taşıma vs gibi şeyleri sorabilirsiniz.
  • streak  (26.03.14 11:43:27)
Mülakat tecrübem falan yok ama; JOIN'ler sorulabilir sanırım.

  • mylord  (26.03.14 11:44:42)
subquery

  • tuyra  (26.03.14 12:36:02)
ben sql eğitimi veriyorum. en ileri öğrettiğim şeyler;

row_number() over (partition by ... order by ....) kalıbını kullanmak,

select'te alt sorgu, (subquery)

biz sadece select yapabiliyoruz gerçi. update, insert, create ile ilgili çok karışık ne sorulabilir bir şey söyleyemeceğim. ama trigger'lı falan create, farklı tablolara göre koşullu update güzel olabilir.

aklıma gelen orta düzey bilgi;

having count/sum,

group by. genelde group by çok karıştırılıyor.

left join, normal join farkı.
where'de eşitlik kurarak tablo birleştirme.

from'da ve where'de subquery yapmak, farkları, avantaj ve dezavantajları.

vs vs. bunları biliyorsa daha ne zaten.
  • esenboga  (26.03.14 12:36:19 ~ 12:37:32)
kapasite ve potansiyel ölçme işini bence sadece pratik soruları ile değil, teorik sorular ile de ölçmelisin.

örneğin, 2 teorik soru, 3 tane de pratik uygulama sorusu olabilir. eğer db admin aramıyorsan teorik sorularda oracle, mysql vs. gibi platformların yönetimine ilişkin spesifik sorulardan ziyade rdms kavramına ilişkin soruları seçmen daha mantıklı olacaktır.

şu linkler belki fikir verebilir.

[1] (git: www.programmerinterview.com)

[2] (git: www.udemy.com)
  • coder6006  (26.03.14 12:36:28)
"kapasite/potansiyel var mı belirlemek istiyorum" dediğiniz için, işe alacağım analistlere sorduğum bazı soruları ekleyeceğim. ben sql bilen değil, sql kullanabilen insanlara ihtiyacım olduğu için böyle sorular soruyorum:

1- Son 3 ayda, tutarsal olarak en yüksek satış yaptığım kanalın müşteri dağılımını nasıl hesaplarım?
2- Satış kanallarının ödeme yöntemi dağılımını nasıl hesaplarım?
3- Sözleşmesini iptal eden müşterilerin çağrı merkezi başvuru kategorilerinin işlem adedi bazında dizilimini nasıl hesaplarım?
4- Son 1 ayda, Call Center başvurusu başarılı olarak kapatan ilk 3 agent'i nasıl bulurum?
5- Son 1 yıldaki çağrı merkezi başvurularının ortalama kapatılma süresi
6- En çok kazandıran %10 müşterimi nasıl hesaplarım?

Tüm bu sorulara "son 2 yıllık veri", "ilk üç çeyrek" gibi zaman vb. kısıtlamalar getirerek türetebilirsiniz.
  • mocha  (26.03.14 13:40:38)