yetişkin hurafeleri

Tam hurafe de değil belki ama çocukluktaki "tabağında kalan pilav tanesi kadar çocuğun olur bak"ın yetişkinlikteki gelişmiş uyarlamalarından aklınıza gelen ne var?
Benim aklıma iki tanesi geliyor. Biri "çok güldük, kesin ağlıycaz." Diğeri de sessizlik olduğunda söylenen "kız çocuk doğdu" lafı.

Murphy kanunlari

  • damdanakan  (24.03.14 22:14:27)
ürperti geldiğinde, bir ağaç var herkesin orada yaprağı var. birininki öldüğünde, düşer. işte seninkine değerse ürperti gelir. şimdi birisi öldü falan diyorlardı.

bir de dini bir şey demişlerdi. bu hayatta döktüğün tuzları öbür tarafta kirpiklerinle toplayacaksın ondan tuz kutsaldır. tuzu israf etme diye. çocukken tuz yiyememiştim bi dönem. ehehe
  • ykyt  (24.03.14 22:14:43)
kahve içme, kararırsın derler

  • rock n roll  (24.03.14 22:15:04)
yemekte catal kasik falan dusunce, ac geliyor derler

birine gittigine yemek uzerine denk geldiysen, kaynanan seviyormus vs.
  • exlibris  (24.03.14 22:15:42)
Sorduğum şey tam Murphy kanunları değil de batıl inanç gibi şeyler.

  • idyl  (24.03.14 22:16:06)
Odanda resim olmasin derler. Inanmam ama yattigim yere de resim koymam.

  • kutsalbok  (24.03.14 22:18:31)
sofrada karşında oturan kişinin önünden kırıntı alma muhabbeti vardı

  • icim urperiyor  (24.03.14 22:19:03)
Sabahları yüzünü yıkamazsan şeytan yalarmış.
Gözün dalıyosa misafir gelecek.
Sağ el kaşınıyosa para gelcek sol el kaşınıyosa para gidecek.
Bi de çıkarılan terlik ayakkabı fln ters dönünce bi şeyler oluyodu ama unuttum.
  • buzbebek  (24.03.14 22:19:34)
benim annem hep soyler; Gece gece islik calmaaa!!! Seytanlari basina topluyorsun.

Bi de gece gece sakiz cigneme, ölü eti cigniyormus gibi mi ne olurmussun?!?!!!

bi digeri eşikte durma, oturma (nedenini unuttum su an)

Birinin ustunden atlamamak, kucukken kardesimin ustunden atlardim. Boyu uzamayacak derdi.

Bi de gece gece tirnak kesilmez der.

daha aklima gelmedi. ^^
  • barbara herhalde barbara manken olan  (24.03.14 22:24:41)
Bu dijital gostergeli saatlere baktiginda ornegin, 21:21 ya da 23.32 gibi bir ana denk gelmissen, o an biri seni dusunuyo derler. En modern ve revactaki hurafelerden biridir.

  • damdanakan  (24.03.14 22:26:04)
gece uzun süre aynaya bakarsan kötü ruhları görürsün derler, bazıları başka alemlere açılırsın der, bazıları platon'un mağara alegorisini buna bağlar saçmalar(şimdi geldi aklıma, sondaki bazıları benim)

  • kelime dogru  (24.03.14 22:29:23)
mayısta doğan cadı muggle ile evlenir.
mürverdense asan hiç bitmez tasan. :) :)

şaka bi yana.

insan kınadığını yaşamadan ölmezmiş mesela.
  • elorelia  (24.03.14 22:30:09)
gece aynaya bakilmazmis +1

  • barbara herhalde barbara manken olan  (24.03.14 22:32:35)
allahım sayılanların hepsini biliyormuşum, nasıl batıllarla yetiştirilmişsem :p ayrıca sıcaktan/ateşten korkan, kaynanasından korkarmış derler. eşikte/dört kapı ağzında oturanın çocuğu olmazmış derler. yediğin yemeğe ekmek düşerse misafir gelecek derler. bence yok sanırım modern zamanlarda böyle şeyler.

  • kerbeee  (24.03.14 22:57:45)
@kerbee +1 ben de biliyormuşum.

@barbara eşikte durma, oturma, erişirler. (erişmek işte cinlerin falan gelmesi.)
  • biliyorum ki ben  (25.03.14 11:45:19)
ekmeği bölerken bir parça sıçrarsa misafir geliyor

akşam ezanından sonra yerler mühürlenir

banyoda tuvalette çok fazla durma, sana musallat olurlar

kirli bulaşıkları açıkta bırakma

yiyecek içeceği gece dışarda üstü açık bırakma

boş salıncağı sallama çocuğun karnı ağrır

çekirdek kabuklarını yerde bırakma

ekmek kırıtısının üzerinde uyuma karabasan basar

lohusa kadın ve yenin doğmuş bebeği yalnız bırakma alkarısı gelir

eve dadanan karıncaları öldürme, karınca berekettir

çocuğun oyuncaklarını gece dışarda bırakma içine habis ruhlar girer

biriyle kafa kafaya çarpışınca yere tükürmessen kel kalırsın

hamile kadın kime çok bakarsa çocuk ona benzermiş

hamile kadın bi türbede bir yerini kaşırsa bebeğin o yerinde doğum izi kalır

hamile kadın bir ağaçtan bir meyve koparırsa bebekte o meyveye benzer bir doğum izi olur (bi tanıdığımda elma şeklinde bir doğum izi vardı)
  • yemrem  (25.03.14 12:21:49)