hangi kitabı alayım? (halil inalcık)

iki kitap da aynı dönemi inceliyor ama hangisi almalıyım bilemedim. hangisinin dili daha rahat, daha az akademikse onu alacağım.

bu mu: Osmanlı İmp. Klasik Çağ www.idefix.com

yoksa bu mu: Devlet-i Aliyye 1 www.idefix.com

Halil hocanın kitapları öyle tarihin arka odası gibi geyik değildir haberiniz olsun

  • mea maxima culpa  (23.03.14 19:22:00)
@mea haberim var. maksat tarih bilgimi derinleştirmek, unuttuklarımı hatırlamak.

1. kitabın sayfa sayısı daha az ve çeviri, 2. kitap daha güncel, hangisini alsam karar veremedim.

edit: 1. kitabın önsözünde şunlar yazıyor: ''... Genel okuyucu ve tarih öğrencileri için bu biçimde kalması yararlı olacaktır.'' sanırım bana hitap edeni bu.
  • kugsel adam  (23.03.14 19:23:45 ~ 19:35:03)
Devlet-i Aliyye bildiğin ansiklopedi. dili rahat bi kitap arıyorsan uzak dur derim. ilk dediğini okumadım.

  • tescillimarka  (23.03.14 19:36:20)
bir tarihçi olarak önce klasik çağ'ı okuyun derim. devlet i aliyye de gayet iyi bir kitap pek karar veremedim.ikisini de alın gitsin. klasik çağ salt bilgidir, tıpkı tarih kitabı gibi. devlet i aliyye araştırmalar bütünüdür.

  • insomni4c  (23.03.14 19:46:23)
sadecce adından yola çıkarak söylüyorum "klasik çağ" biraz daha mukayeseli bi bakış açısı içeriyo izlenimi uyandırıyo. diğeri ise daha içe dönük gibi.

  • dafaiss  (23.03.14 20:34:54)