Universite Basvurusu icin Noter Isleri

selam,

Isvicre'de master basvurularimi halletmeye calisiyorum. Turkiye'den aldigim lise diplomamin ve bazi baska belgelerimin "officially certified copy" ve "officially certified translation" lari gerekiyor. Bunlari yapabilecek kurumlari soyle siralamislar:

A Swiss public office responsible for the certification of documents (e.g. a cantonal chancellery) or a Swiss notary;
• The diplomatic or consular representation of the country of origin of the applicant in Switzerland or in a third country; • The diplomatic or consular representation of the Swiss Confederation in the country of origin of the applicant;
• Public offices in the country of origin of the applicant that are authorised to endorse documents with the Hague
Apostille.

Turkiye'de oldugum farz edilirse bu isleri halletmenin en kolay yolu nedir? Sanirim normal noterlerde yaptirdigim kopyalar ve yeminli tercuman cevirileri yetersiz kaliyor. Isvicre konsolosluguna mi gitmem gerekir? Veya bu Apostille damgasini almak icin neler yapmak gerekir?

tesekkurler.

İsviçre konsolosluğu hukuk bölümü size yardımcı olucaktır bence.

  • jpsartre  (23.03.14 14:51:13)
Almanya icin ben soyle yaptim;

Butun belgelerimi kendim cevirdim ingilizceye, yeminli tercumanla anlasip oma sadece kase bastirdim, oyle olunca azicik para verdim.

Daha sonra direkt konsolosluga goturdum onay icin. bu ikisinin arasinda bir de notere goturmeye gerek yok. sen de direkt konsolosluktan yaptirmalisin isvicre noterini turkiyede bulamayacagina gore.

Ama simdi aklima geldi, belki fahri konsoloslar (tam adi boyle miydi hatirlamiyorum) da yapar bu islemi. alman konsoloslugunda belge basina 10 euro aliyorlar 3 belgeden sonra. isvicrede de vardir bu ama fahriler belki daha az falan aliyordur, sormak lazim.
  • letheavendangered  (23.03.14 18:33:10)