excel rapor

şimdi benim yapmaya çalıştığım bir şey var ama neresinden başlasam nasıl yapsam bilemediğim için sizlere danışmak istedim.

düzenli hazırladığım bir rapor var.

bu rapordaki verileri hesaplamak için bir excel tablosu kullanıyorum

bu excel tablosu devamlı aynı hücrelerde belli verileri barındırıyor

örneğin A1 hücresinde satın alınan otomobil sayısı var: 100 adet
B1 hücresinde satın alınan benzin miktarı var: 300 lt
C1 hücresinde otomobiller için yapılan masrafların tutarı var: 1000 TL

Ben bu yukarıdaki hücreleri şöyle değiştireyim
A1 110 adet
B1 400 lt
C1 2000 TL

Raporuma ne yazıyorum bu durumda: İşe alınan personel sayısındaki artıştan dolayı satın alınan araba miktarı %10 arttı. Buna bağlı olarak benzin tüketiminde %33’lük bir artış gözlemliyoruz. Araba sayısındaki artışlar, bakım masraflarını da %100 oranında yukarıya çekti.

şunu yapabilmem mümkün mü merak ediyorum:

ben excelde ilgili dataları girdikten sonra değişim yüzdelerini hesapladıktan sonra bana açıklamaları sorsun: "İşe alınan personel sayısındaki artıştan dolayı satın alınan araba miktarı" kısmını ben girdikten sonra "%10 arttı" ibaresini eklesin.

bunu her hücredeki değişimi hespalayıp yapsın ve pdf olarak versin.

bunu nasıl yaparım? macro? herhangi bir programlama dili?

şimdiden teşekkürler

sürekli a1 hücresine mi giri olacak? yoksa a1 a2 a3.. şeklinde mi girilecek?
alt alta satırlara girecekseniz ve hep bir öncekiyle ya da t+x ile (sabit) kıyas yapacaksanız kolay gibi.

  • mat couthon  (20.03.14 15:16:21)
Makrolarla yapılır, pdf çıktısını da verir.
Sen verileri ne sıklıkla gireceğini ve çıkacak metni tam haliyle belirt yeterli.

  • cakabo  (20.03.14 15:21:15)
@mat hep alt alta gireceğim

@cakabo nereden başlamalıyım bunu makrolarla hazırlamak için?
çok makro bilgim yok maalesef...
  • superb  (21.03.14 08:19:39)
Mesaj attım.

  • cakabo  (21.03.14 08:39:40)