araba kac devir yapmali?

yeni araba kullanmaya basladim, cahilim hala. elimizde 2000 motor bir suv var. 2003 toyota rav4 kendisi. otoyolda 100-120 km/h arasi hiz yaparken arada motorun 3bin devire geldigi oluyor. normal mi, yoksa motoru zorluyor muyumdur vb. eski araba malum korkuyorum..

normaldir. 120 gibi benim de hep 3binler civarinda oluyor. ustelik benim araba daha da eski.

  • gel gel sarisinim sag yap gel  (20.03.14 05:21:10)
devir olayı araçtan araca değişiklik gösterebilir. en temizi sesini dinlemek. dizel araçların devir aralığı daha dardır mesela. ayrıca sürekli göstergeye bakıp, devir kontrol etmekte trafikte tehlikeli hareket aman dikkat.

  • uu1  (20.03.14 05:36:40 ~ 05:36:55)
Lpgli megane kullanıyorum 2001 model. 120yi görebilmek için 4bin deviri buluyorum. Geçen gün 170 yaptım, motor acaip zorlandı, 5500 devir oldu. Ama gördüğüm kadarıyla pek bir şey olmadı sanırım.
Bir de dizel ve benzinlide devir olayı farklı baya. İki bin motor için erken çıkıyormuş üç bin devire bence.

  • alliswell  (20.03.14 05:46:31 ~ 16:38:23)
e zaten hangi araba olursa olsun, arabada bir problem yoksa ve doğru viteste kullanıyorsanız son vitesten sonra gaz vermeye devam ettikçe devir yükselir mecburen. yani 5. viteste 120 ile gidiyorsanız devir elbette yükselecek. bunu yükseltmemenin tek yolu gazı kesip yavaş gitmek. yani yükseltebileceğiniz vites daha yoksa 120 ile giderken devrin yükselmesinin sizin tarafından engellenecek bir yolu yok ki. 140 ile gitmek isterseniz daha da yükselecek.

  • kibritsuyu  (20.03.14 07:21:12)
devir olayı'nın aktarma dişlileri ile alakalı olduğunu okumuştum bi yerlerden.

  • 1917  (20.03.14 07:52:26)
korkma. bakımlarını düzenle yapıyorsanız hiç problem olmaz. sonuçta makina ve çalışmak için tasarlanmış. Yağını,suyunu eksik etmeyin yeter.

Uzun süre düşük devirde kullanmak daha zararlı bir durumdur. bilginize.
  • Absinthe75c  (20.03.14 08:45:27)
devir göstergesinde kırmızı alanda çok tutmamaya çalış. onun dışında zaten 3bin devir gayet normal. benim arabamda hız yaptığım zaman, şehirler arası yolclukta vs, 5-6 bin devirle 2 3 saat gidiyorum. bunlar normal devirler. dediğim gibi kırmızı bölgedeki devirlerde uzun süre tutma, gerisi önemli değil.

  • camino real  (20.03.14 09:09:45)
Aracın az yakıt tüketmesi için 2000-2500 devir aralığında sürmen daha iyidir, bunun üstüne çıkınca vites yükselteceksin. 3bin devir zorlayıcı değil araçlar için, birşey olmaz ancak özellikle ilk çalıştırdığında yani motor ısınmamışken, motor sağlığı açısından çok yüksek devirlere çıkma.

  • Tutkun  (20.03.14 09:41:40)
ben hep 50 km ile gittiğimden, şaka lan. 80 km ile gidiyorum her yere. transporter 98 model. devir saati yok. motorun sesiyle uyum içinde gidiyoruz. kafam sikiliyor yemin ederim yok böyle bi ıstırap.

  • ismail yk  (20.03.14 10:07:57)
tekrar soruyorum. cevap veren ve "yüksek devirde tutma" diyen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. arabada bulunan son vitesten sonra, bayır aşağı vitesi boşa almak dışında (peygamber vitesi) devri yükseltmeden hızlanmanın yolu nedir? ben 2001 model renault clio ile 80 km/s'de beşinci vitese geçiriyorum. araba 120 olduğunda devir 3000 falan oluyor. sürat felakettir lakin teknik olarak şu saatten sonra peygambr vitesi hariç arabanın devrini yükseltmeden 140-150 falan yapabilmenin yolu nedir?

doğru viteste kullanıyorsanız bir problem olmaz. son vitesten sonra daha hızlanacaksanız devir elbet yükselecektir, arabayı imal eden de bunu düşünmüştür.

sürat fekalettir.
  • kibritsuyu  (20.03.14 10:46:30)
dostum araç hızı ve vites ilişkisini dişli oranları anlatır. onunda dışında benim aracım 2.0 ve 130hp. 5. vites 3000 devirde 140 yapıyorum.

özet: daha hızlı araç alman gerekir.
  • Absinthe75c  (20.03.14 11:54:02)
motorun devir düşmesi için 2-3 vites daha olmalı. olay bundan ibaret abicm. ha fites artışlı doğal olarak ekstra dişli ve yeni tasarım gerektirecektir. bence ekonomik olmadığından öyle az koyuyorlar. ama bence işte. bilemem.
bağırtmanın da bütçeye zararı var. motor dediğin performans için üretilmiş. elbet 3000i kaldırır.

  • ismail yk  (20.03.14 12:19:58)
Soruyu sorma nedenim asil su: arac otomatik vites ve gecen aylarda araba bozuldu ve tum transmission degisti. Az kalsin tirin altinda kaliyordum bozuldugu zaman. O yuzden tekrar arabayla ilgili bir sorun yasayacagim diye odum kopuyor..

  • balli borek  (21.03.14 03:29:51)