Sigara fiyatlarındaki kar oranı & süpermarket ilişkisi

Arkadaşlar marlboro içenler iyi bilir; kısa marlboro nun fiyatı bakkalda, markette, carrefour'da ve bilimum sigara satışı yapan yerde 5 türk lirasıdır. Merak ettiğim 2 konu var:

soru1: bu sigara satan yerler sigaraları ne kadar kar ile satıyorlar, ayrıca kar oranları sigarasına göre değişiklik gösteriyor mu?

soru2: neden büyük marketlerde, diğer mallardan farklı olarak, sigara fiyatlarıda en ufak oynama olmuyor, yani neden 5 yerine 4.99 olmaz? ( bazı dondurmalarda da aynı durum var)

cunku kar oranları o kadar dusuk kı , asla ındırım yapamazlar ---ornek 1 karton sıgaradan 50 kurus veya 1 tl kar yapılıyor

  • karadenız1111  (26.05.09 20:53:44)
Sigara'da kar oranı fiks %3 diye biliyorum büfede bakkalda.

  • delikan76  (26.05.09 20:58:06)
kar oranı %7 civarı diye biliyorum ama

  • i like dance and i like romance  (26.05.09 21:11:48)
sigara'da kar oranı sabittir değişmez.. bildiğim kadarıyla marlboro'nun paketinin alışı 4.70 tl'ye geliyor, 5'e satılıyor.. Yani bir paketteki kar .30 kuruş.. yani bir kartonda 3 tl kar elde ediyor satan bakkal, süpermarket.

  • joehigashi  (26.05.09 21:21:29)
turk sigaralarinda %4, yabancilarda %7 diyo biliyorum. herhangi bi bakkala sorabilirsiniz.

  • osuruklu  (27.05.09 07:07:47)
fiyatı kıran bakkala bir daha mal vermezler. rekabet kanununa aykırıdır bu ama. bin türlü youl var etrafından dolaşmanın. bu ürün spot piyasada da bulunmaz. ikame de edilemez türkiyede sıgara. yani malboro içen birine yok deyince başka sıgara almaz yandaki bakkala gider.

  • trocero  (27.05.09 10:03:05)
bide bildiğim kadarıyla sigaranın vergisi üretici tarafından, perakende satış fiyatı üzerinden veriliyor. bu yüzden de indirim yapamıyor olabilirler.

  • alembic  (27.05.09 11:45:01)