bi memur hayatı boyunca çalışırsa

kendi maaşı ile ne kadar birikim yapabilir? bunun evli ve 2 çocuğunu düşünürsek.

ortalama 3 bin tl maaş alsa mesela?

Istanbul'da yasasin diyelim.

700TL kira, 300TL faturalar.
700TL mutfak
300'er TL cocuklara: 600TL

600+1000+7000=2300

kendilerine de harcasalar 200-300 TL 2500TL harcama oluyor.

500TL artabiliyor sanirim, emin degilim.
  • fakyoras  (19.03.14 02:53:44 ~ 02:54:26)
Istanbul'da pek bir birikim yapabilecegini sanmiyorum...

  • uu1  (19.03.14 04:39:55)
ekşicilere göre zaten kimse para biriktiremez. ben burada bu tip ve benzeri sorulara para biriktirir diyen ekşici henüz görmedim.

  • baldur  (19.03.14 06:50:55)
300 tl fatura cok iyimser

biriktirr ama tatil parasi biriktirir sadece. kirada degilse iyi tavbii
  • exlibris  (19.03.14 07:05:48)
Ev kredisi ya da araba kredisi çekmeden birikim olmaz maalesef, bu devirde karı koca çalışmadan bir de iki çocukla o gemi çok zor yürür be.

  • redeath  (19.03.14 07:27:40)
küçük bir anadolu ilçesindeyse evini de alır arabasını da alır. istanbuldaysa imkansız anca harç borç idare eder.

  • advest  (19.03.14 07:41:19)
memurluk, zenginleşme değil istikrarlı düzenli gelir elde edilebilen bir çalışma alanı. ne batarsınız ne çıkarsınız. ev alınabileceğini sanmıyorum. en fazla bi tane araba alabilirsiniz. maçlarda kale arkasından başka yerden bilet alamazsınız. alırsınız da almazsınız. evden uzak, otelde tatil yapma olanağınız pek yoktur. çocuğunuzun istediği oyuncağı gereksiz masraf olarak görürsünüz. dondurmanın en ucuzunu(minimilk) alırsınız vs

gel gelelim memur maaşı türkiye şartları için lükstür. geçen bahçeli'nin söylediğine göre türkiye'de 44 milyon yoksul; bu 44 ün içinde de 13 milyon açlık sınırının altında yaşayan insan varmış. memurluk türkiye şartları için iyidir. ama öyle muazzam bi hayat beklemeyin. sadece tatili çoktur. özel sektör gibi adamı hırpalamazlar bayram tatillerin olur maaşın gününde kesin yatar. sigortan tam ödenir.
not: memur çocuğuyum
  • error522  (19.03.14 08:55:15 ~ 08:56:03)
emekli olduklarında aldıkları emekli ikramiyesini de unutmayın. ciddi bir miktar olur genellikle.

  • kibritsuyu  (19.03.14 10:09:55)
Bir insan hayatı boyunca çalışıyorsa , o insan hiç yaşadım demesin. Parasıda malıda mülküde yere batsın

  • 1tam1ayran  (19.03.14 10:12:58)
1tam 1 ayran,
genellikle, para varsa yaşamaya vakit yok, yaşamaya vakit varsa da para yoktur.
yaşamayı unutup para kazanan ailenin evladıysan da bir zaman vur patlasın çal oynasın, sonra ah ben ne yapacağım şimdi.
al sana kapitalist ekonominin ürettiği insan profilii.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (19.03.14 11:03:33)
kibritsuyu ciddi bir miktar dediğin 30-40 bin lira mı?_

  • baldur  (19.03.14 11:30:05)