DDR2 RAM Frekans Farklılığı | Ram Uyuşması ?

Ben dün DDR2 512 MB 533 frekans hızlı ramimi söküp yerine muhtemelen 800mhz olan bir 2GB DDR2 ram taktım.

Hatta eski rami satılığa çıkarttım ama satılmayacğaın düşündüğüm için sormak istiyorum.

Ben eski rami de takayım mı. Anakartımda 4 tane ram slotu var, sarı-siyah, sarı-siyah renkte.

Bir sarıda 2gblik var diğer sarıya bu 512liği taksam diğer ram de kendini düğşük ramin frekansına indirerek çalışır yani 533mhzye?

Yoksa siyah slota mı taksam?
Napsam ne etsem

evet asıl olan düşük ram frekansı oluyor. istersen ramlere giden voltajı dengeleyerek düşük frekansı biraz yükseltebilirsin ama çoğu zaman ramler bu eyleme isyan edip şarkı söylemeye başlıyorlar (bkz: her şeyi yak)

  • angelofdeath  (26.05.09 09:41:56 ~ 09:42:34)
Şimdi ben kıytırık bi masaüstü yayıncısı olarak çok kıytırık makinalarda çalıştım. Bu bilgisayarında ramini değiştirince deli gibi farketti, kasmıyor hiç valla öyle bi gaza geldim ki dün fallout3'ün sistem gereksinimlerine baktım. Baktm havam söndü tabi kendime geldim. Neyse.

Şimdi düşük frekansa ayarlasın benim 800mhz 533 olsun ama ram artacak toplamda. Benim performansım ne durumda olur? Yapayım mı bu değişimi.

Bi de ekran kartı ramden yiyor onboard olduğu için, ben bu 512'yi o işe tahsis edemez miyim, 2gb de bana kalsın, benim olsun...canım o...
  • Karluk  (26.05.09 09:52:32)
512 olanı takma.. böyle hepsini kullanayım sinerji olsun, birlikten kuvvet doğsun mantığı yok bunda :)

son sorun da komik olmuş, bence 512 yi elden çıkart. satamıyorsan hibe et, birinin işini görürse karman artar en azından..
  • hayo  (26.05.09 10:30:38 ~ 10:30:55)
İlk olarak slotların ikisinin sarı olmasının sebebi 2 tane birbirinin aynı ram i bu iki slota takıp biosdan gerekli ayarları yapınca tek 4 gb lık ram den daha hızlı olur(dual channel) Ama senin durumunda ramler aynı olmadığı için dual channel ayarları varsa iptal et onu biosdan.

İkincisi senin işlemcinin ve anakartının desteklediği/kullandığı frekans önemli. Atıyorum işlemci 533 mhz de çalışıyor, anakart da max 600hmz i destekliyorsa, senin ramlerin aslında 600mhz de çalışıyordur ama işlemci 533 olduğundan aslında 533den çok da bi. farkı yoktur gerçek performansında. Böyle bi durumda 800 lük taksan da bi işe yaramaz. Buna bakarak sistemin şu an hangi hızda çalıştığna bakarak karar verin...
  • selimse  (26.05.09 10:31:31 ~ 10:33:06)
Zaten bu gidişle öyle yapacağım, satsam satılmaz, taksam takılmaz, turşusu desen o da kurulmaz.

Zaten good seviyesindeyim ama liked olmak var, idolized olmak var...
Fallout nostaljisi yapasım gelmiş.

Arkadşalar cevaplar için çok teşekkürler, sizi brahmin barbeküye davet edeceğim, iguana stick de olacak meraklanmayın.
  • Karluk  (26.05.09 10:33:55 ~ 10:35:01)
Ek soru ek soru:

Everest programı yüklüdür bilgisayarımda selimse, o dediklerine nasıl bakabilirim geçen frekans hızına bakayım dedim (geçen dediğim de dün) bulamadım onu göstermedi.

Yani anakartın şeysine falan bakayım bu bahsettiklerine, nereden bakabilirim bios mios işler çok karışıksa hiç bulaşmayalım. Kafanı ağrıtmıyım, senin o güzel niyetin yeter.

Bozar'ının mermisi bol olsun, sağol!
  • Karluk  (26.05.09 10:36:45)
jugador tam anlayamadım, biz vault'da değil klamath'da yetiştik çünkim :-)

Şimdi sen 2x512MB + 2GB yani 3 slotla mı çalıştırmıştın.

Ya da kısaca şöyle söyleyeyim, bana ne öneriyorsun, açıyım kutuyu dayıyım ramimi?
  • Karluk  (26.05.09 15:52:49)
Anakartın frekansını bi bize söylesen veririz cevabı.

  • pichoscosama  (26.05.09 17:02:14)
www.cpuid.com

Bus speed
Core speed
Multiplier

Bunları bir deyiverin bakayım.
  • pichoscosama  (27.05.09 09:37:18)
CPU
Core Speed : 1803.8
Multiplier : x 9.0
Bus Speed : 200.4
HT Link : 801.7

MEMORY
Type: DDR2
Size: 2048 MB

DRAm Frequency : 360.8 MHz
FSB:DRAM : CPU/5
....
..

Diye gidiyor pichoscosama, ben şimdi takayım mı şu 533'lük 512MBliği 2GB'nin yanına?
  • Karluk  (27.05.09 16:10:27)
@karluk;

Mhz, 200 x 4 = 800 Mhz. DDR2-533 kullanılır ama sende performasa eksi etki edebilir.

@jugador; (git: 74859)
  • pichoscosama  (28.05.09 21:59:41 ~ 29.05.09 01:20:13)
pichoscosama çok teşekkür ederim sana.
Peki yanına bi 2 GB daha taksam nasıl olur 800MHz'lik?

jugador'a dediğin
"Yanlız senin işlemci 1.6 Ghz olduğu için pek de ekstra performans artısı olmaz 2.5 GB üstü RAM'ın."
durumu bende kaç gb'ye kadar geçerli?
  • Karluk  (29.05.09 08:55:37)
Sen bu aletle galiba oyun oynayacaksın, değil mi?

İşlemcini tanıyamadım. O programla işlemcinin adı ve serisi nedir, verir misin?

Bir de ekran kartın nedir?
  • pichoscosama  (29.05.09 20:39:28)
heh :-) valla aslında bir fallout3 oynasam hadi onu geçtim o olmaz da kasmadan bir oblivion ek paketi oynayabilsem mutlu olurum :-) Onboard ekran kartıyla ne kadar olur orası belli değil gerçi. Şimdi o programla istediklerini veriyorum, tut:

Name : AMD Sempron 3200+
Code Name : Manila
Brand ID : 6
Package : Socket AM2 (940)
Technology : 90 nm
Core Voltage : 1.168 V
Specification : AMD Sempron(tm) Processor 3200+
Family : F Model : F Stepping: 2
Exr. Family : F Ext. Model: 5F Revision: DH-2F
Instructions : MMX (+), 3DNow! (+), SSE, SSE2, SSE3, x86-64

Clocks (Core #0)
Core Speed : 1803.8 MHz
Multiplier : x 9.0
Bus Speed : 200.4 MHz
HT Link : 801.7 MHz
Cache
L1 Data : 64 KBytes
L1 Inst. : 64 KByes
Level 2 : 128 KBytes

Ekran kartımı da yine CPU-Z'e göre söylersem, oradaki Mainboard kısmında şu şekilde:
ANAKART
Manufacturer : ASUSTek Computer INC.
Model : M2NPV-MX
Chipset : NVIDIA GeForce 6150
Southbridge : NVIDIA nForce 410/430 MCP
LPCIO : ITE IT8716
BIOS
Brand : Phoenix Technologies, LTD
Version : ASUS M2NPV-MX ACPI BIOS Revision 0303
Date : 06/27/2006

Yukarıdakilere ek olarak Masaüstünde sağa tıklayarak ayarlar kısmından gelişmişe girdiğimizde:
Bellek Boyutu : 128 MB
Bios Bilgileri: Version 5.51.22.33.07

Ayrıca bilgisayarımın everestle çıkartılan bütün bilgileri şu sitede:
fitness-vucutgelistirme.blogspot.com

Oyun oynayabilecek miyim doktor?
Ya bilgisayarı değiştirene kadar şunda bi oblivion oynamak isterim, bi kere kurmuştum en düğşük özelliklerde bile çok kasıyordu ama tabi 512 MB RAM varkendi o. Şimdi şu 512'yi takalım mı bak deli gibi bütün özellikleri ellerimle yazdım ya :-)
  • Karluk  (30.05.09 08:56:32)
NVIDIA GeForce 6150: Anladığım kadarıyla VGA chipin bu. Anakart üstünde takılı. Yani ekran (VGA) kartın yok. 6150 kötü bir chip. Bunla Oblivion çalışması bile mucize. Senin RAM'a değil, ivedilikle VGA kartı alman lazım.

İşlemcin çift çekirdekli AMD. Sempron; yani Intel'de nasıl bazı özellikleri kırpılan işlemcilere Celeron deniyorsa, AMD'de bu kırpılmış işlemcilere Sempron deniyor. Çekirdek başına 1800 Mhz ki benim bir hafta önce aldığım laptopun işlemcisi çekirdek başına 2200 Mhz. Galiba alet 2-3 senelik gibi ki bu alete yapacağın her harcama ölü yatırım gibi sanki. Zaten tavsiye ettiğim parçayı alıp da istediğin performansı alamazsan, kızmandan korkarım.

Ha gene de 100 Amerikan doları fiyatı altı için şunları tavsiye ederim.
512MB GeForce 8600 GT (PCI-E): www.mavibilgisayar.com
512MB ATI Radeon HD3650 (PCI-E): www.mavibilgisayar.com
512MB ATI Radeon HD4650 (PCI-E): www.mavibilgisayar.com
1GB ATI Radeon HD4650 (PCI-E): www.mavibilgisayar.com

Bir tane de 100 Amerikan dolar fiyatın azıcık üstü için şunu tavsiye ederim.
512MB GeForce 9600 GT (PCI-E): www.mavibilgisayar.com

GeForce 9600 GT benim tercihimdir.
  • pichoscosama  (30.05.09 20:17:27 ~ 20:20:10)
Teşekkür ederim sensey
Valla o zaman para olunca bu aleti alacağız, bilmiyorum verdiğin yerin fiyatları ve teknik desteği ya da artık garanti şartı falan uygun mu? yani büyük fark yoksa oradan alayım o kadar vermişsin belki senin dükkandır sana katkımız olsun :-D

Bu 512liği alayım, bilgisyarı değiştirince de takarım. Ama işte bakalım bi süre geçsin de. Ya da aslında bi kaç ay beklesem amerikadan getirtme durumu var orada sebilmiş bunlar. Bakacayuz.

Çok teşekkür ediyorum :-)
  • Karluk  (30.05.09 22:09:12)
MSN: pichoscosama at hotmail nokta com
Google Talk: pichoscosama at gmail nokta com

Şu sıra yoğunum, her zaman açmıyorum. Bi ara onaylarım. ABD'den gelecek aletin parçalarını listelersin. İyi kötü derim.

MaviBilgisayar benim olsa buraya mı takılırım? :) Genelde fiyatlara burdan bakarım. ± 15 USD farkeder.
  • pichoscosama  (31.05.09 00:21:20)