Köpekle iyi anlaşabilecek kedi almak istiyoruz

Şu anda hiç hayvanımız yok, ancak hayvan besleyebileceğimiz bir eve çıkacağız ve hayvan edinmek istiyoruz. Başta bir kedi alıp, sonra köpek almayı düşünüyoruz. Böyle bir senaryoda ırkların önemi var mıdır? Köpekle iyi anlaşabilecek bir kedi mi almalıyız? Bu duruma uygun bir kedi almak istesek bu da biraz ırkçı bir davranış mı oluyor? Böyle düşünerek biraz rahatsız oldum. Ama sonuçta amacımız ortama uygun hayvanlar edinmek.

Böyle bir deneyimi olan var mı? Ne tür bir kedi alabiliriz, ya da önemi yoksa kediyi nasıl yetiştirdikten sonra köpek alabiliriz?

Teşekkürler.

**Tikledim diye cevap vermekten vazgeçmeyin, bütün cevapları bekliyorum.

köpeği ve kediyi yavruluktan beraber yetiştirirseniz güzel anlaşırlar fakat istisnalar da var.

en iyisi ikisini aynı anda edinmek.
  • Mackinaw  (16.03.14 16:21:02)
cinsi önemli değil, önemli olan yetiştirilme tarzı.

eğer ikisini de yavru alırsanız daha iyi olur bence.
kedi ve köpeğin birlikte yaşadığı evlerde sorun çıkaran genelde kedidir. köpeklere rahat vermez pek.
www.youtube.com
  • innerbliss  (16.03.14 16:22:38)
  • dessy  (16.03.14 16:44:21 ~ 16:44:44)
yalnız ayrıca belirtmem gerekli, kedi kendine yetebilen bir hayvandır, eğitime gereksinim duymaz, başka canlılara bağlı olarak hayatını sürdürmez, bakımı köpeğe nazaran rahattır o açıdan.

lakin köpek bambaşka bir dünya, köpek beslemek demek tam zamanlı bir iş demek, eğitimi, günlük sosyalleşme ihtiyacı, egzersizi, tüylerinin bakımı, sağlığı vs vs.

o açıdan eğer daha önce köpek beslemediyseniz önce köpekler hakkında bilinçlenmenizi öneririm, mesela neyle besleyeceksiniz, mama mı barf mı, kim eğitecek, alfa olarak kimi görecek, tuvalet eğitimi verebilecek misiniz gibi sorulara kendinizden emin cevaplar verebildikten sonra köpek almayı düşünebilirsiniz.

sorunuza daha detaylı cevap vermem gerekirse, @innerbliss'in de dediği gibi genelde kediler sıkıntı verir köpeklere zira biraz 'enteresan' hayvanlardır kediler, o açıdan pasif davranışlara sahip bir kedi edinirseniz uyum sağlarlar, bir diğer nokta ise ilk defa hayvan besleyecekseniz kediyi de köpeği de dişi edinmelisiniz, zira erkek hayvanlar daha aktif ve daha başına buyruk oluyorlar, özellikle köpeklerde dişiler çok daha rahat ve verimli eğitiliyor, lakin sağlam bir eğitim verilmezse erkek köpek size kafa tutabiliyor.

otorite kilit nokta bu konuda, taviz vermemek çok önemli, köpek eğitimi hakkında yazılmış onlarca kitap var, köpek edinmeden önce mutlaka okuyun zira köpek beslemek cidden özveri ve bilgi isteyen bir şey.

ilerleyen günlerde kafanıza takılan noktalar olursa mesaj atabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olurum.
  • Mackinaw  (16.03.14 17:01:45)
kedinin cinsiyle ilgisi olan bir durum değil.

illa yavruyken almanıza da gerek yok.
önce köpek alacağınızı varsayarak yazacağım.

eğer yetişkin kedi alacaksanız:

bazı kediler kendi kendilerine köpekleri severler.
eğer köpekten korkan bir kedi alırsanız, onu eve aldığınızda bir hafta boyunca bir odada izole edeceksiniz.

bu süre içinde zaten parazit aşıları vs de etki eder, piresi varsa döker falan.

kedi o sırada köpeğin varlığına alışıyor.
kokusuna, sesine, havlamasına aşina oluyor.

dışarı çıktığında da çok fazla tepki vermiyor.

burada önemli olan, öncelikli olarak köpeğin kediye zarar vermeyeceğinden emin olmak.
eğer köpek kediye bir şey yapmazsa sorun yok.
kedi en fazla köpekten uzak durur ya da gider iki kere kabarıp, patisiyle vurur.
ama sonra köpeğin zararsız olduğunu öğrenince alışır.

--

eğer yavru kedi alacaksanız:

yavru kedilerin tırnaklarını belli bir yaşa gelinceye kadar kesemezsiniz.
dolayısıyla tırnakları biraz batabilir.
köpekle ilk alışma süreçlerinde başlarından ayrılmamanız tercihen daha iyi olur, genelde köpeklerin burunlarına falan batıyor tırnakları çünkü.

eğer köpeğiniz kedileri seviyorsa zaten sorun yok.

tanıştırma sürecinde yavru kediyi serbest bırakmak yerine, önce elinizde tutup köpeğinize yaklaştırın.
köpek kuyruk sallayıp, yalamaya çalışacak, heyecanlanacaktır.
kedinin tepkisine göre bu şekilde alıştırma yapmaya devam edebilir ya da direkt yere bırakabilirsiniz.

yavru kediler de içgüdüsel olarak (kendinden büyük ve farklı olduğu için) köpeklere karşı kabarıp, saldırabilirler.
ama yetişkinlere göre daha kolay alışırlar.

bunun dışında bilmeniz gerekenler:

- kediyle köpek çok iyi anlaşıyor olsa bile, kedinin tırnaklarını "mutlaka" düzenli olarak kesmek gerekir.
yoksa oyun oynarken bile (yani kötü niyetle olmasa bile) köpeği kör edebilir.

- evde köpekle yaşamaya alışık olan kediyi dışarıya arada bir de olsa bırakmak yanlıştır.
kediler arkadaş oldukları köpekle diğer köpekleri ayırt eder.
mesela bir köpekle yaşıyor olsa da, eve başka bir köpek girdiğinde ona karşı alanını savunur ve saldırır.

ama bazı kediler bunu ayırt edemez ve gidip tanımadığı köpeklerle de arkadaş olmaya çalışabilir.
sonucunda da ölür maalesef.
bunu, kedi başka köpekle karşılaşıncaya kadar anlayamayacağınız için en iyisi kediyi evden çıkarmamaktır, çünkü dışarıdayken kediyi köpek gibi kontrol edemezsiniz.

-birbirine alışık olmayan bir kedi ve bir köpek birebirken, yüzde 90 ihtimal kedilerin kazanacağını unutmadan hareket edin.
köpek eğer gerçekten saldırgan ve tecrübeli değilse, kedi köpeği her türlü paralar.

---

köpeklerin de kedilerin de cinsinin değil, karakterlerinin önemi vardır.
pitbull da, golden da, sokak köpeği de kediyle yaşayabilir.
bu tamamen yetiştirmeyle, ortamdaki enerjiyle ve huyla ilgilidir.

eğer uysal ve sevecen bir köpeğiniz olursa, zaten muhtemelen kedilere alışır.
kedileri kovalama eğiliminde olan köpekler de kedilere alışabilir.
yani bir kere kedi kovaladı diye "kedi sevmiyor" demek yanlış.

benim köpeğim 5 yaşına kadar kedileri kovalayıp, 5 yaşından sonra 8 kediyle yaşamaya başladı mesela.

ikisinin de yavru olması alışma açısından iyi olabilir, ama aynı anda iki yavru hayvana bakmak çok çok çok çok zordur.
o yüzden arkadaşların tersine ben öyle yapmamanızı tavsiye ederim.

kedi, üzerine gelen köpeği kabul etmez.
etmeme ihtimali çok çok çok yüksektir.
evde büyük olay çıkar.
ama ev köpeğinse, üzerine kedi getirmenizde sakınca olmaz.
köpekler o konuda daha olgundur.
çünkü kedi alanını korur, köpek sahibini.

ikisi de yavruyken tuvalet eğitimleri falan filan derken çıldırabilirsiniz.
çünkü özellikle köpek büyütmek/bakmak çocuk bakmak gibidir.
köpek alıp, onu yetiştirip, onunla yaşamaya alıştıktan sonra kedi almanızı tavsiye ederim.

bizim ilk kedimiz köpeğimin sokaktan arkadaşıydı mesela.
dolaşmaya çıktığımızda kendi kendine peşimize takılırdı.
siz de kendinize öyle bir şey bulabilirsiniz.

bir de not ekleyeyim:

bu alışma süreci en fazla 1 haftadır.
ondan sonra, birbirine alışmış ve aynı evde yaşayan kedi ve köpek hiç kavga etmez.
ederse de çok nadirdir.
mesela birkaç kediniz kediniz olsa, kediler oyun da oynar, kavga da eder.
ama kedi ve köpek öyle değildir.
birbirlerinin farklı olduğunu bilirler.
bir kere arkadaş olduktan sonra bir sorun olmaz yani.
  • blatta hiberna  (16.03.14 17:25:12 ~ 17:31:54)
yetişkin kedilerimin yanına minimum 5 yaşında köpek getirdim. yetmedi köpekten sonra biri 10 biri 7 aylık iki kedi geldi. on günde alıştılar, bir ayda beraber yatmaya başladolar mutlu mesut yaşıyoruz.

kedilerin ortama uyum sağlama yeteneği çok yüksek. o yüzden bana sorarsanız kedi ırkındansa üzerine getireceğiniz köpeğin ırkını düşünmeniz daha uygun olur.

arkadaşımın bildiğimiz tekir kedisi 8 yaşından sonra köpeğe alıştı. üstelik köpek de yavru değildi 5 yaşındaydı.

tabi istisnai şekilde alışamayabilir de...
  • mutevazi  (17.03.14 07:41:02)