Geekler bakabilir mi?

9gag.com

bu esprilerin hiç birini anlayamadım. açıklayabilecek olanlar yardım edebilir mi?

not: çeviri değil, espri açıklaması.

ilk üçüne cevap vereyim. çok fazla soru var.

1. take things literally, olayları gerçek gibi almak demek ama burada, eşyaları gerçekten de almak, çalmak anlamında kullanılmış. kleptomanlara referans verilerek.
2. bir şakaya retorik soruyla cevap verirsen ne elde edersin? sorunun cevabı sorunun kendisi.
3. 3 mantıkçıya soruyor: herkes bira ister mi? ilk ikisi diğerlerinin isteyip istemediğini bilmediğinden, sorunun da herkes (üçü birden) bira ister mi olduğundan, bilmediklerini söylüyor. 3.sü diğerleri hayır demediği için evet diyor, diğer ikisi için, kendileri istemeseydi hayır derlerdi 1 kişinin bira istememesi herkes bira istiyor mu sorusuna hayır cevabı vermek için yeterli. demek ki kendileri için istiyorlar. sonuncusu da kendisi bira istediği ve diğerlerinin hayır cevabı vermediği için evet herkes bira ister diyor.
  • [silinmiş]  (15.03.14 15:55:53 ~ 16:12:05)
3. Pascal= 1mtx1mt kare alana uygulanan newton kuvvetine denir.

  • ibomiu  (15.03.14 16:08:42)
6- latincenin yapısından kaynaklarıyor, 'martinus' un sonunda tekil takısı var, 'martini' ise çoğul takılı. örneğin 'domus' ev demekse domi evler demek, çoğul hali.
7- latincede V roma harflerini biliyorsundur gerçi, 5 anlamına geliyor. adam da v harfi yapmış eliyle.
14- pavlov un köpekleri zil sesiyle besleyip yaptığı deney, pavlov da da şartlı refleks oluştumuş, telefon zilini duyunca köpeklerin maması aklına geliyor.
16- şrodinger in kedisi, ışığın hem dalga hem parçacık yayılması ile alakalı bir faraziye, ışık parçacıksa kedi ölür, dalgaysa ölmez ama her ikisi birden olduğundan hem ölü hem diridir. yani bara hem girmiştir hem girmemiştir.
17- higgs bozonu olmadan, temel parçacıkların neden kütle sahibi olduğunu açıklayamıyoruz. yani higgs bozonu diyor ki ben olmasam nasıl mass(kalabalık/kütle) sahibi oldurdunuz?
  • alice practice  (15.03.14 16:12:51)
7. Roma rakaminda 2 parmagini acarsan V olur yani 5

  • ibomiu  (15.03.14 16:13:57)
5 numara:

matematikçiye göre kadına asla ulaşamaz. zeno'nun ok paradoksu veya aşil ve kaplumbağa konularını araştırabilirsin. önce yolun 1/2sini gitmesi lazım. sonra kalan yolun yarısı 1/4 oluyor ve böyle gidiyor. matematiksel olarak asla 1'e ulaşamıyorsun. bu yüzden matematikçi "imkansız" deyip gidiyor.

mühendis ise ihmal edilebilir değerlerden bahsediyor. belki matematiksel olarak ulaşamam ama işimi görecek kadar yaklaşabilirim diyor :)
  • kül  (15.03.14 16:14:55)
19- programlama dilinden anlamam ama, adam diyor ya bir ekmek al.yumurta varsa bir düzine al. muhtemelen bunun programlama dilindeki karşılığı bir ekmek ve yumurta varsa da bir kaç yumurta alması değil.bir ekmek al. eğer yumurta varsa bir düzine ekmek al. şeklinde açılır.

  • alice practice  (15.03.14 16:15:06)
20- 1023 mb diye bir grup var henüz hiç gig'leri (gigabyte kısalması) yok. aynı zamanda gig konser anlamına da geliyor. kelime oyunu.

  • alice practice  (15.03.14 16:16:42)
11:

unionized (sendikalaşma)
un-ionized (iyonize olmayan)

okunuşları farklı oluyor.

15:
bara girince "burada soygazlara hizmet vermiyoruz" deniyor, helyum da tepki vermiyor. (tepkimeye girmemesine gönderme)
  • kül  (15.03.14 16:18:53 ~ 16:23:21)
15- helium bara girdiğinde barmen biz burda soygazlara (noble aynı zamanda asil demek- noble gas soygaz demek) servis yapmıyoruz diyor. helyum da tepki vermiyor(tepkimeye girmiyor yani. helyum soygaz, o yüzden reaksiyona girmez)

  • alice practice  (15.03.14 16:24:12)
8:
en çok bu zorladı :) kadının sorduğu soru "kız mı erkek mi" değil de "kız veya erkek mi" şeklinde yorumlanabilir. başka bir ihtimal olmadığı için evet diyor.

10:
bunu çevirmeden edemeyeceğim:
"entropi çok bozdu" :)
  • kül  (15.03.14 16:27:57 ~ 16:30:38)
10- termodinamiğin entropi ilkesinin kendisi içinde geçerli olması gibi, eksisozluk.com

18- Octal 8'lik sayı sistemi, Decimal 10'luk. 8'li sayı sisteminde 31, Decimalde 25'e eşit oluyor.

19- Programlamada if koşul belirtir, eylem değil.
  • flyspha  (15.03.14 16:29:42 ~ 16:34:32)
17:
bunu anlamadım, gugıla sordum şöyle dedi:

"make me one with everything" hem "çek bi hot dog, her şeyden olsun" anlamına hem de "beni her şeyle bir kıl" anlamına gelebiliyor.
  • kül  (15.03.14 17:04:13 ~ 17:04:25)
17 - buddhistler evrene karismak ister ya, make me one with everything diyerek beni(ya da benligimi) evrendeki herseye kat diyor.

  • beriberi  (15.03.14 17:28:25 ~ 17:32:55)