[]

Iktisat: Hayat Boyu Tatil Masrafi Hesaplama

selam,

once varsayimlari yazayim:

a) enflasyon orani hayatim boyunca sabit tutulacak (diyelim 7%)

b) ben iyi bir yatirimciyim ve reel olarak (enflasyonun ustune) yillik 4% getiri saglayabiliyorum. bu opportunity cost'u hesaplamak icin yararli olur sanirsam.

c) bu seneki tatil masrafim 1000 tl olsun. ve tatil standartimi hayatim boyunca hic yukseltmeyecegim. yani tatil giderim sadece enflasyona bagli olarak artacak. gelecek sene mesela 1000*1.07=1070tl olacak vs..

d) su andan itibaren hayatim boyunca toplam 50 tatile cikacagim

soru:

hayat boyu tatil masrafimin gunumuzdeki degeri nedir? opportunity cost'unu da hesaba katarak tabii.

ayrintili hesabi yapmaniza tabii ki gerek yok da mantigini ve yolunu soyleseniz cok super olur. veya bir link falan da yeterlidir.


tesekkurler.

 
1000*1.11 ile çarpacaksın.,
genel olarak her sene için 1000*1.11^n olacak.

  • nedendir bilinmez  (15.03.14 11:11:27) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.