köpeğin ayağını yıkamak

itim ayağına işiyor. çişini yaparken bildiğiniz ayağını ıslatıyor yani bilinçli bir ayağa işeme durumu değil.
şimdi bu zamana kadar hava soğuk diye siliyorduk da dışardan gelince ayaklarını yıkamak sakıncalı bir şey midir itin?

Yok yıkayın gitsin sonra da iyice kurulayın.

  • Lim5  (14.03.14 17:23:11)
yoo, yıkayın tabii.

  • blatta hiberna  (14.03.14 17:24:55)
ay bir de bonus soru sorayım hazır blatta hiberna'yı yakalamışken :)
köpekte ayak kokusu neden olur nasıl engelleriz? bildiğimiz peynirli doritos kokuyor ayağı. gece de burnuma sokuyor dingil :/

  • mutevazi  (14.03.14 17:26:37)
petnir/küf kokusu mantar olabileeceğini düşündürdü. ayağına işiyor olmasının sebebi de o olabilir. yani bir nevi rahatsız eden bir şey olduğu için onu tedavi etmek veya kokusunu kapatmak için..

  • ben smyrna  (14.03.14 18:12:16)
peynirli doritos direk mantar kokusu, veterinere gösterdin mi?

şey yap bi de, benimkini eğitmiştim ayaklarını paspasa silmeden eve girmiyodu, çişe ne kadar çözüm olur bilmiyorum ama.
  • Mackinaw  (14.03.14 18:28:04)
dediğim gibi bilinçli olarak ayağına işeme durumu yok. ağacı tutturamıyor mal. :/
bir veterinere gideyim en iyisi yakında mantar mı baksın. inşallah değildir.

  • mutevazi  (14.03.14 18:32:42)
köpeklerin ayaklarında o koku bazen oluyor maalesef.
ayağa işeme durumu da çok sık olur, evet.
biraz pasaklılar o konuda.
kediler gibi temiz değil köpekler zaten.

düzenli yıkayın her dolaştırmadan sonra.

hava kuruyken bile, bir tasın/küçük leğenin içine ılık su doldurun.
içine birkaç damla batticon damlatın.

o hem ayağı yara olmuşsa ona iyi gelir, hem de dezenfekte eder.
çünkü koku zaten bakteri üremesinden/birikmesinden kaynaklanıyor.

bir de, bu işlemi yaptıktan sonra patilerini kurulayın.
parmaklarının arasına falan havluyu soka soka mümkün mertebe kurulayın yani.

o zaman koku kalmıyor.

bir de, yere dokunma hissini yok etmeyen ve kaymayan patikler var köpekler için.
dışarı çıkarken (alıştırabilirseniz) onları kullanın.
en pratiği o aslında.
  • blatta hiberna  (14.03.14 18:35:28 ~ 18:37:33)
bak, o his azaltmayan patik dediklerim köpek galoşu diye geçiyormuş.
yakından da gördüm, sağlam ve güzeller:

www.petza.com.tr
  • blatta hiberna  (14.03.14 18:50:35)
çok yaygın bir şey mi bilmiyorum ama bizimkinin ayklarını dalin'le yıkıyoruz (kimyasal zarar vermesin diye bu marka). 7 yıldır bu şekilde, bir zararını görmedik.

  • 507  (14.03.14 20:17:26 ~ 20:17:52)
petza'nin galoslarindan almistim, cok guzel bir sey ama giydirmesi vakit aliyor. yani yikamak daha kolay. Bir de cektiren kopekse, asfaltta, pek dayanmiyor. Bir de eve gelince galoslari yikamak zorunda kaliyorsun. Yani vaktinizi ayirirsaniz ve cok cok titizseniz, cok guzel bir sey :)

  • bir varmis bir yokmus  (15.03.14 21:37:29)