Esnemenin bulaşıcılığı

Malum, biri esneyince ona bakan diğerleri de genellikle esner. Ancak bu durum hayvan-insan şeklinde interspecies yaşanmıyor. Yani kedinin esnemesine bakan insan da esnemiyor. Neden acaba?
:)

not: haftasonu dahil çok yorucu bir haftanın ardından son iş günü, çalışasım yok ve sıkıldım. :)

not 2: nolur derdime bişi yapmayın, yazıktır. :)

ape'ler ile yasandigini biliyorum.

  • f_d  (14.03.14 11:53:24)
empati ile ilintilendirilmiş

science.howstuffworks.com
  • spankenstein  (14.03.14 11:59:17)
@spankenstein, ama ben hayvanlarla da empati kurarım ki? :)

  • vejeteryanvampir  (14.03.14 12:00:59)
ayna nöronlar?

  • ismail yk  (14.03.14 12:01:05)
@khiron +2
2 kedim var da (:

  • biliyorum ki ben  (14.03.14 12:01:37)
olur mu?

ben gözlerimi kısıyorum, kısıyorum. kedim de kısıyor yavaş yavaş ve uyuyor mal :)

ben esneyince, onu da taklit ediyor :P

edit: benim de 2 kedim var!
  • [silinmiş]  (14.03.14 12:01:37 ~ 12:02:18)
@khiron ve @biliyorum ki ben, ilginçmiş, ilk defa sizden duydum :)

@douchebag, göz kısmaları güven-huzur anlamına gelir kedilerde, bu nedenle ikiniz de (pardon üçünüz de) birbirinize güven veriyorsunuz o işaretleşmeyle, o da uyuma moduna geçiyor. kulaklarını arkaya yatırarak gözlerini bir aç bakalım uyuyacak mı! :)
  • vejeteryanvampir  (14.03.14 12:04:59)
ben esniyorum köpeğim esneyince hatta kaşınınca da kaşınıyorum.

  • entropik  (14.03.14 12:07:34)
haklı olabilirsin :)

  • [silinmiş]  (14.03.14 12:09:59)
ben esneyince kedim de esniyor.
gözlerle selektör yapmak bi nevi iletişim esneme gibi değil yau , onda birbirinizi sevdiğiniz mesajı veriyorsunuz.

  • neferkitty  (14.03.14 12:15:29 ~ 12:16:20)
muhabbet kuşum esnerken bana da esneme geliyodu. uyuyacak mısın annecim diyodum, kafayı kanatlarına gömüyodu.
bu arada o resimdeki kedi esnemiyor bence, saldırmaya hazırlanıyor :)

  • rock n roll  (14.03.14 12:15:37)
Kediler gotursun sizi, soruyu okurken 2 kere esnedim.

Dagilin laaan.
  • cecilia  (14.03.14 12:41:52)
Bana biriyle telefonda konuşurken olması çok ilginç geliyor, yani görmeden de bulaşıp sis atma oc dedirtmesi.

Yine alakasız, bende bir balık var, göz teması kurduğunuz zaman yaptığı işi bırakıyor, ne baktın der gibi duruyor, sonra kaçıp saklanıyor.hayvan işte.
  • el desaparecido  (14.03.14 12:48:32)
aslında şöyle bir şey var. esnemenin sebebi ortamda az oksijen olması gibi sebeplerle beyne giden oksijen miktarının düşmesi sonucu ficudumuz refleks bir hareket olarak esner ve vücuda normalin çok üzerinde bir oksijen girişini sağlar. aynı ortamda bulunduğunuz kişiler de esnemek üzere veya esnemeye ihtiyacı olan kişiler olduğundan tetikte olan refleksi tetikler ve diğerleri de esnemeye başlar. yoksa tv de bir esneyince biz de esnemeyiz. veya karşı apartmanda biribi esnerken görsek biz de hemen esnemeyebiliriz. yoksa hapşuran insanların karşısındaki insanlar da hapşurması lazım ama o kişi ortamdaki toz, polen, vs ye sizin gibi reaksiyon göstermez birebir. not; tamamen bilgi birikimine dayalı sallamasyon bilgidir.

  • ground  (14.03.14 13:27:58)
başlığı okuyunca esnedim.

  • riciric  (15.03.14 02:41:30)
taze haber, empati olayı da yalan olabilirmiş
www.upi.com

  • spankenstein  (16.03.14 21:44:15)