Oy vermemek için hangi yol mantıklı

30 martta oy kullanmak istemiyorum.Fakat işte kullanılmayan oylar şuna gidiyor buna gidiyor meselesi var.Oy kullanmak istemeyn bir insan için evinde oturup seçim sandığına gitmemek mi yoksa gidip geçersiz oy (tüm adayları işaretlemek vs) kullanmak mı daha mantıklı?

bir farkı yok zaten o ikisinin

  • calzoncillos  (12.03.14 22:24:45)
ikisi de mantıksız aslına bakarsan. tabi oy verecek bir adayım yok da diyebilirsin. muhtara oy at bari.

  • bir ileti paylastim  (12.03.14 22:26:25)
böyle bi düşüncem olsa muhitimdeki en güçsüz partiye,adaya oy verirdim.

  • katusha  (12.03.14 22:31:43)
en güçsüz adaya oy vermek, sonucu değiştirmiyor ama yüzdeyi değiştiriyor. en azından yüzde bilmem kaç benim arkamda muhabbetine bir katkı oluyor.

  • cilekli krep  (12.03.14 22:36:14)
büyükşehirde olmasan bile kullanacağın oy 1 tane değil. belediye başkanı seçiminde vermek istemiyorsun bunun muhtarı var bilmem nesi var. hepsinde de mi kararsızsın arkadaş.

  • Tyler89  (12.03.14 22:36:41)
Oy kullanmayı istememek de güzelmiş. Ne desem boş.

  • susamli cubuk  (12.03.14 22:38:20)
oy kullanmamayı istemek gayet de güzel bir şey, kitlesel olarak uygulandığında var olan bütün sistemlerin çöküşüne sebep olacak kadar güzel bir şey.

tabii şuan bulunduğumuz durumun devamına katkıda bulunmak isteyen bir takım insanlar olduğu için ütopya olarak kalıyor bu fikir.

en azından geçersiz oy at, boş oy attığın zaman ya da oy kullanmaya gitmediğin zaman akpye gidiyor o oy.
  • Mackinaw  (12.03.14 22:44:04 ~ 22:44:23)
@Mackinaw kesinlikle aynı fikirdeyim oy vermeme sebebim de büyük oranda bu zaten

  • böhü  (12.03.14 22:49:40)
onu ben de düşündüm ama çoğunluk oy kullandığı için oy kullanmamak protestodan çok çoğunluğun oyunu alanın işine yarayacak. en azından çoğunluğun yüzdesini düşürmek için bilmediğin birine oy ver. toplum toplu bir şekilde oy vermeme bilincinden çok uzak şu an.

  • instant crush  (12.03.14 22:55:21 ~ 22:55:39)
gerçi ölülere, suriyelilere, var olmayan vatandaşlara oy kullandırtan bir hükümete sandıkta ne kadar zarar verilebilir orası tartışılır fakat tartışmak artık bir fayda sağlamıyor kimseye, o oy pusulasının birilerinin kirli pençelerine düşmesindense mürekkebe boğulması daha iyi, en azından bir kişilik de olsa bir etkin olur.

  • Mackinaw  (12.03.14 23:01:26)
Muhtar, ilçe, il, belediye meclisi var. Git bir kısmına ver en azından. Meclisi dengeli dağıt mesela çoğunluk tek partiye geçmesin. Muhtarını seç.

  • Lim5  (12.03.14 23:05:14)
@instant crush güzel söylemiş. türkiye'de kitlesel sandık boykotu düzeyinde bi siyasi tepki verildiği tarihlerde muhtemelen insanlığın kalanı başka bi galakside kurduğu kolonide yaşıyor olacak. yazık olacak ya, onlar da görebilseler eminim duygulanırlardı.

neyse, sandığa gitmemek suçtur, hakkında cezai işlem uygulanma ihtimali mevcuttur. her türlü git bence, artanı sana kalmış.
  • leon the amateur  (12.03.14 23:06:04)
beyn.org

Oy vermemeniz en cok iktidar partisine yarayacak, bunu bilerek davranis gelistirin.
  • cecilia  (12.03.14 23:14:55 ~ 23:16:34)
gecersiz olmasın ama hiç bi partiyede basmak istemiyorum diyorsan pusulada bulunan ve her seçimde anca 30-40 k oy alan aşırı sol partileri seçebilirsin yada ismini hiç duymadığın bağımsız adaylara verebilirsin.
ne akp ne chp ne mhp ne bdp diyenlerin yapması gereken budur eğer o oy sizin tercihiniz dışında akp yada chp ye gitsin istemiyorsanız

  • lucifer morning star  (12.03.14 23:22:34)
Bence oy kullan. Sonra tayyip tayyip diye aglama

  • cemlemikonusuyorsun  (13.03.14 09:41:44)
geçen yerel seçimlerde kazanma ihtimali en düşük olan işçi partisine, bbp'ye ve saadete vermiştim. (meclis üyeleri, belediye bask. vs.)

hal böyleyken doğru olduğunu düşündüğüm şeyleri söylüyorum diye bi de adım akp'ciye çıktı ya ona yanarım
  • yemrem  (13.03.14 10:02:14 ~ 10:03:10)
merhaba yine,

bunu da buraya koyayım da tam olsun twitter.com
  • susamli cubuk  (13.03.14 20:39:14)