ebay - tohum getirme

Yurtdışından bir biber türünün tohumunu getirip burada ekmek istiyoruz. Gümrükte sorun çıkar mı? Ya da bu konuda bilgisi olan var mı? Tarım bakanlığı ile birdurum olur mu? (saçma gelebilir ama aklıma geldi)

ben sormuştum. sorun olmaz denmişti. ama getirtmedim.

  • sutlu nescafe  (11.03.14 22:10:52)
ben aliexpressten domates tohumu aldım 20 paket filan. geldi, sıkıntı olmadı. çilek tohumlarını bekliyorum şu an.

  • inawen  (11.03.14 22:21:09)
tohum yerine baharat olarak göstersin satıcı. tohum yazılırsa sorun çıkabilir

  • lancelot du lac  (11.03.14 22:24:27)
ben önceden getirttim bi sorun olmadı 2009 du sanırım, bi arkadaşımda geçen sene getirtti fakat gümrükte takıldı, kaçakçılıktan sivil polisler karakola götürdü falan

  • mirty  (12.03.14 00:01:35)
Kulakliklarim, elektronik anahtarliklarim bile gelmedi, sorun cikabilirama cikmayabilirde, tohum nedir belki tr de vardir.

  • kup tuz  (12.03.14 02:51:44)
Ben de tohum alışverişi yapacaktım, öğreneyim yasak mıymış dedim.
Bakanlık yönlendirmeleriyle gümrük muayene yi arattılar bana, bir tohum bile getiremezsiniz dedi. Karantina varmış, ancak ithalat yaparsanız olur o da çok masraflı olur dedi. O kadar kesin konuştu ama getirenler nasıl getirmiş ki? Acaba yönetmelik böyle de çok ciddiye mi almıyorlar ben de anlamadım?

  • noshpheratu  (21.03.14 19:11:35)
En güncel bilgi: 3 gün önce elime geçti beklediğim tohumlar.

Paketin dışında tohum olduğuna dair herhangi bir ibare yok. Yazdırmazsanız sorun olmaz diye düşünüyorum.
  • inawen  (24.03.14 11:41:56)