İthalat, Gümrük v.s.?

Selamlar,

Yurtdışından çeşitli ülkelerdeki çeşitli ürün gruplarından toptan olarak alım yapma gibi bir düşüncem var.

Yasal olarak bunu yaparken nasıl bir yol izlemeliyim?

Satıcıyı bulup üründe anlaştım diyelim. Sonrasında sistemin nasıl işlediği hakkında nereden bilgi alabilirim?

Gümrük müşaviri ayarlanır anlaşılır, lojistik ayarlanır, ürün gümrüğe gelir gümrükçü size okkalı bir hesap çıkartır, bunu öder ve ürünleri alırsınız.

Basit aslında.
  • anonymice  (11.03.14 15:23:18)
Okkalıdan kasıt? :)

  • hayattan sikilan adam  (11.03.14 15:29:29)
Okkalıdan kasıt, iyi bir gümrük müşaviriyle anlaşmazsanız beli ağrımıştır yazar 50 euro, karısıyla kavgalıdır yazar 100 euro masrafa, ürün kırmızıya girmiştir sizi yer, ürün kırmızıya girdi 100 euro yatırmamız lazım der, yazar 100 euro (oysaki ürünün kırmızıya girmesi normaldir, bir yamuk yoksa malınızda tertemiz çıkar o mal)gibi...

  • anonymice  (11.03.14 15:31:51 ~ 15:34:39)
okkalıdan kasıt: kdv, kkdf, ardiye, ordino, navlun, memur yolluk, masraf, gümrük komisyonu vs.

gerçi okkalı olanlar devlete gidenler. gümrükçünün komisyonu taş çatlasın 350-400 falan tutar.

sözün özü. yapman gereken tek şey bir gümrükçüyle ve nakliyeciyle anlaşmak. nakliyeci malzemeyi tr'ye getirir, sana "varış bildirimini" yollar, sen onu gümrükçüne iletirsin, o da sana "masraf" denilen vergi vs. toplamını çıkartır. onu gümrükçüye havale/eft geçersin, o devlete geçer. daha sonra iç nakliye ile (veya kendin) malzmeyi teslim alırsın.
  • brotha b  (11.03.14 15:33:47)