Bi bakar mısınz kafam karıştı ?_

X ve Y elementlerinin,7'şer gramının tamverimli tepkimesinden 11 gr X2Y bileşiği,16'şar gramının tam verimli tepkimesinden ise 23 gr XY2 bileşiği elde ediliyor.Buna göre XY bileşiğinde kütlece X/Y=?

7şer gramdan tam verimli tepkime için iki şart var

a)7 gr=2 birim X ve 4 gr=1 birim Y
b)7 gr=1 birim Y ve 4 gr=2 birim X

a için 1 birim X 3,5 gr
1 birim Y 4 gr

XY2 için denediğimizde bulacağımız 3,5 + 2.4 = 11,5 gr.

b için 1 birim X 2 gr
1 birim Y 7 gr

XY2 için denediğimizde bulacağım 2 + 2.7 = 16 gr.

ama bu sayıları 7şer gram için bu sayıyı bulmuştuk, 16 ile tam verimli tepkime yaptığımıza göre bunun 2 katı civarı bir şeyi bulmamız lazım yani 23 ve 32. cevap a'nın şartlarından 7/8 olabilir. mol kavramını falan unutmuşum sanırım, birim mirim diyerek açılmaya çalıştım.
  • rubenanyukov  (10.03.14 21:40:16)
doğru cevap 7/8 ise cevap şu şekilde

X2+Y-->X2Y 7g X tükenmiş 7g Y'den 4 gram kulllanılmış 3g'ı artmış yani 1 mol farz edersen 1 mol X 3.5 grammış 1 mol Y 4 grammış

X+Y2-->XY2 16 gram Y tüketilmiş yani 4 mol Y 2 mol Y2 o zaman 2 mol X tüketilecek yani 7 gram X doğru mu aa hakikaten 16gram Y + 7 gram X 23 gram bileşik

sorunun 2. kısmı sanki sadece 1i sağlamak için verilmiş gibi geldi bana bir anlamı yok
  • panthera onca  (10.03.14 21:48:05)
katsayısı çok olan tam verimlinin biten kısmıdır diye bir şart olduğunu sanmıyorum. ondan dolayı amaç ikinciden sağlamak muhtemelen.

  • rubenanyukov  (10.03.14 21:55:54)