iki film türü arasındaki fark?

film sitelerinde aksiyon ve macera kategorileri ayrı ayrı. ben mi kara cahilim bi tek bu konuda

aksiyon ve macera filmi arasındaki fark nedir?

İşkembemden atıyorum: benim anladığım kadarıyla aksiyon daha kısa süreli anlarda anlaşılabilecek hareketli sahnelerin varlığına işaret ederken, macera böyle daha derli toplu, filmin geneline bakılarak algılanabilecek şekilde bir amaç doğrusunda kahramanların mücadele etmesini ifade ediyor. Ya da ben böyle algılıyorum.

  • acccra  (09.03.14 17:29:11)
Indiana Jones macera filmiyken The Transporter aksiyon filmidir. Belki bi' fikir oluşması için yardımcı olabilir bu örnek.

  • syd  (09.03.14 17:48:43)
cok ilgisiz aslinda birbiriyle ama aciklamasi biraz zor. bir macera filmi ayni zamanda aksiyon da olabilir. ama olmayabilir de. yani aksiyon hareketliligin fazla olmasi, vurdulu kirdili falan olmasi oluyor basit tabiriyle.
macera filmin gorsel degil de anlatisal boyutuyla ilgili bir kategori denebilir.

  • bohr atom modeli  (09.03.14 17:57:29)