Çok basit bir matematik sorusu

Matematik özürlü şu kardeşinize yardım etmenizi rica edecektim. Yıllar sonra ölçme&değerlendirmede çıktı karşıma.

Payı, paydaya böleceğiz fekat pay, paydadan küçükse nasıl böleriz? Şöyle anneye anlatır gibi anlatılırsa şahane olur.

Normalde çok pis çarpar, bölerim de unutuluyo bazı şeyler. Ühü.

edit: evet, pay, paydadan küçükse olacak, düzelttim. düşün ne kadar bilmiyorum.

edit2: çok teşekkür ederim arkadaşlar.

şimdi pay zaten paydadan büyükse normal işlem yapılır

8/2 = 4 mesela

gailba payda paydan büyük olursa diyecektin. o zaman 2 / 8 diyelim

2'de 8 kaç tane var ? 0 tane o zaman bölüm'e 0 yazıyoruz. 8 kere 0 0 olacağından 2'nin altına 0 yazıyoruz.

2 den 0 çıkarsa 2 kalacaktır. sonra 2'nin yanına bir 0 koyuyoruz , 20 oluyor 20 yi 8 e bölüyoruz 2 oluyor yani elimize 0,2 gibi bir değer çıkıyor. devam ederek küsüratı değiştirebiliriz tabi.
  • türk kelekom  (24.05.09 18:51:43)
bölüme "0," yazarsın, payın sonuna da bir sıfır eklersin. normal bölmeye devam edersin. ne zaman ki pay paydadan küçük kalır yine o zaman bölüme bir sıfır daha ilave ederken paya da bir sıfır eklersin, öyle bölmeye devam edersin. emin olamazsan da bölüm ile paydayı çarparsın sonucu kontrol edersin.

  • demcan  (24.05.09 18:53:20)
bide iki basamaklılar için örnek alabilir miyim?

  • rectoa  (24.05.09 18:54:53)
40 / 90 olsun.

40 ta 90 olmadığından bölüme 0 yazıyoruz.

0 kere 90 = 0 olduğundan 40'ın altına 0 yazıyoruz.

40'tan 0 çıkarsa 40 kalır.

40'ın yanına bir 0 atıyoruz , 400 oluyor. bölüme yazdığımız 0'ın yanına virgül atıyoruz.

400 te 90 , 4 kere. 0,4 oluyor bölüm.

4 kere 90 = 360. 400'den 360 çıkıyor 40 kalıyor.

40'a bir 0 atarak uzatabiliriz, aynı şekilde devam edecektir.
  • türk kelekom  (24.05.09 19:00:07)
iki basamaklılar için bir fark yok, aynı şekilde yapılıyor. 12/60'ı düşün mesela, "0," ile başlıyorsun, paya da bir sıfır ilave ediyorsun oluyor 120/60. e bu da eşittir 2, o zaman da cevap 0,2 oluyor.

  • demcan  (24.05.09 19:00:53)
pay paydadan büyük olana kadar payın sağına sıfır koyun. sonra normal bölme işlemi yapın. çıkan sonuçtaki virgülü (virgül yoksa, tam bölünmüşse en sağdan başlayarak) koyduğunuz sıfır sayısı kadar sola soğru sayın, oraya virgün koyun.

örnek: 3/400

3'ün yanına üç tane sıfır koyun 3000/400 olsun. böldünüz ne çıktı? 7,5

üç tane sıfır koymuştuk, virgülü üç basamak sola kaydıralım. ne oldu? 0,0075

bu kadar.
  • kibritsuyu  (25.05.09 01:06:00)