İnternet Yavaşlığı Falan (for network administrator ^^)

Evett, metro ethernet internet hattında 50 mbps hıza sahip olup Youtube'undan Karnaval'ına, Google'dan özellikle yine yabancı kaynaklı sitelere kadar var olan timeout, yüksek ping mevzularının nedeni nedir?

*Hat, firewall ya da kullanıcı kaynaklı bir mesele değil. Kişisel olarak şu aralar evde de sık sık yaşıyorum.

**Bu tür "internet çok kasıyo" gibisinden teknik detaylarıyla birlikte haberler\duyurular sunan bir site varsa çokzel olur.

Hangi sağlayıcıyı kullanıyorsunuz bilmiyorum ancak, superonline'in son dönemde yurt dışı link'lerde doluluk yaşadığı biliniyor.

ISP'lerin özellikle son dönemde DPI'lari devreye de almasıyla internet erişimlerinde bu tarz yavaşlık olması normal. Teknik detaylar ile ilgili haber, duyuru sitesi bulmak zor, zira isp'ler bu tarz durumları bir yere iletmez. Siz servis aldığınız sağlayıcıya bununla ilgili bir arıza kaydı bırakabilirsiniz, erişim sorunu yaşadığınız belirli bir saat aralığı varsa hem ona göre satürasyona bakabilirler.

bilemedim.
  • kobretti  (05.03.14 18:02:11)
DPI konusunu zaten başlı başına bir dert ^^

TT'nin MRTG'sine, kendi log monitörimdeki trafiğe baktım, WAN tarafında aşım yok.

Sanıyorum bendeki sorun kullandığım firewalle ait content filter modülüyle ilgili. Özellikle HTTPS filtrelemelerinde apışıp kalıyordu. Şimdilik elimdeki en iyi gerekçe bu, teşekkürler ^^
  • quanche  (07.03.14 17:43:05)