kısırlaştırma

kısırlaştırdığım siyam kedimi 2 hafta sonra kaybettim. fip olabilir dedi vet. ama kesin teşhis koyamadı.

şimdi diğer kedim işaretlemeye başladı ve onda da virüs olmasından korkuyorum. zaten tek gözü kör, diğer gözü lekeli durumda yaşıyor ama bunun dışında bir hastalığı veya gözle görülür bir problemi yok. yani aşırı hareketli ve canlı.

olay 1: her neyse bu kit denilen şey vet. fakültesinde varmış ve benim oraya gidip gelme kanı gelip götürme durumum yok. parasında değilim ama vaktim yok. soru 1: ankara'da virütik testler için yüzde yüz güvenilir kiti olan yerler nereler olabilir?

olay 2: virüs çıkarsa aktif hale gelebilir kısırlaştırma sonrası. evde başka bir kedi de var. ben bunları kısırlaştırmazsam sorunlar malum. müstakil bahçesinde 5-10 kediye bakan bir akrabam var, 1-2 ayda bir mama götürüyorum ona.
soru 2: bu kedimi oraya bırakabilir miyim? kışları eve alsam yazları orada geçirse diyorum ama çok zor bir ihtimal ve kıyamıyorum dayak mayak yer orada. :/

soru 3: virüs çıksa bile %100 kesin sonuç yok ve virüs aktif olacak diye bir şey de yok. kısırlaştırmaya karar kılmalı mıyım? hayatıyla oynamak istemiyorum ama böyle evi birbirine katacak ve saldırganlık yapıyor diğer kediye karşı. :/

mal veterinerler ve illa kısırlaştırın diye yaygara yapan duyuruculara ibret olsun. bence o bahçeye bırakın, böyle eşşek kadar bir kediyi yavrularıyla birlikte bizim okula bıraktılar, bir iki haftada ortamını kurdu. alışır, dayak yese de ölmez.

  • Demet  (04.03.14 19:49:50)
FIP kediler arasında bulaşıcı bir hastalık. Başka kedilerin yanına bıraktığınızda onlar da enfekte olacak. O yavrucakların günahı ne? Bırakmayın bahçeye.

Eğer FIP şüphesi varsa, FIP olmadığından emin olmadığınız sürece başka kedilerle aynı ortama sokmayın.

Ayrıca FIP olan bir kedi kısırlaştırılmaz diye bir şey yok. Arkadaşımın kedisinde de FIP var ancak kısırlaştırıldı, üzerinden 1 sene de geçti, maşallah gayet normal hayatını sürdürüyor. FIP'li kedilere aşı yaptırılmaz ve bir evin bir kedisi olmaları gerekir. Bağışıklığı düşmediği sürece sağlığı bozulmaz. Onun dışında bir şey yok.
  • istinyede bekle  (04.03.14 21:29:55)
kesin fip değil, başka virütik bir şey de olabilir. ama olmayabilir de işte. bilemedim.

  • passion rules the game  (04.03.14 21:34:49)
E iyi de, viral hastalıkların hepsi bulaşıcı. Dolayısıyla ilk yazdıklarımı FIP yerine viral hastalık koyup okuyabilirsiniz. Değişen hiçbir şey olmaz.

Kısırlaştırma öncesi kan tahlilleri yapılır. Bi anormallik görülürse de, operasyon ertelenip önce tedavisi yapılır. Ha kaybettiğiniz kedinizin kan tahlilleri yapılmadan kısırlaştırıldıysa, o veterinere stres dolu saatler yaşatın derim.
  • istinyede bekle  (04.03.14 21:45:29)
demet niye bahçeye terk etmeye karar vermiş anlamadım. kendisi hakkında pek iyi şeyler düşünmedim.

@istinye'de bekle arkadaşımızın yazdıkları çok önemli bence.
  • mea maxima culpa  (04.03.14 21:48:03 ~ 22:24:21)
@mea maxima culpa senin kadınlara ettiğini kimse kimseye etmedi bu dünyada. kedili menopoz teyze, tedavini olsan da duyuru olarak hepimiz rahatlasak artık.

kediler senin evindeki biblo değil, tabii ki bahçede yaşayacak. hayati tehlikesi yoksa (cadde üzeri vs. değilse) senin evinde olduğundan daha mutlu yaşar bahçede.
  • Demet  (04.03.14 22:25:07)
yav he he haklısın demet troll kardeş. ben menapozlu kedili teyzeyim.

bütün kedileri de sokağa atalım canım benim.
  • mea maxima culpa  (04.03.14 22:44:24)
bir kere vet. fipöolabilir demiş ama neye dayanarak dediği belli değil, sadece tahminde bulunmuş. belki de başka bir nedenle kaybettiniz kediyi. benim bildiğim, viral hastalığı olan kediler kendilerini belli eder ( bana bir derneğin vet.inin söylediği bu). ben derim ki, siz emin konuşmayan vet.in sözüne göre hareket etmeyin ve kan testi yaptırmadan dönülemez kararlar almayın.

  • m e l t e m  (04.03.14 22:45:59)
@Demet:

kedileri bahçeye bıraktığında, "ben yola çıkmayayım bari, çimenlerde çok rahatım" demiyor, sorun bu zaten.

---

istinyede bekle'nin dedikleri doğru.
(diğer kedilere bulaşması vsvs)

yalnız fip mi, fiv mi, yoksa böbrek hastası mı iyi öğrenmek lazım.
bunların hepsi birbirine karışan şeyler.
maalesef veterinerlerimiz "haa, fiv bu" diye böbrek hastası kediye antibiyotiği basıyor.

çünkü belirtiler genelde aynı oluyor.
ya da hasta olan hayvan bünyesi sağlam olduğu için uzun uzun yaşıyor, sonra bir şekilde hastalanıyor ve hepsi birden veriştiriyor.

o yüzden süreci iyi takip etmek lazım.

fip'se eğer ıslak mı, kuru mu?
mesela gözüyle ilgili olan sorun fip'ten kaynaklanmış olabilir mi?
kuru olan göz tahribatı yapar çünkü.

fip'li kedilerin uzun süre yaşayabileceği doğrudur.
hatta kedilerin çoğunda vardır bu.
ama onunla yaşarlar ve ölürler.
yani sonu ölüm olmak zorunda değil.
öncelikli olarak "doğru teşhis" koyulması lazım.

bir de, eğer yazın bile sokağa bırakırsanız hayvanın ömrü mutlaka kısalacaktır, hastalıktan ölme ihtimalini arttırırsınız.

ben olsam önce teşhisin doğru olduğundan emin olur, en azından 4-5 veterinere ne yapmam gerektiğini ve kısırlaştırma konusunu danışırdım.
(isterseniz tavsiye de veririz buradan)
ondan sonra da ona göre hareket ederdim.

geçmiş olsun.
başınız sağolsun.

---

viral hastalığı olan kediler çok uzun süre boyunca virüsü taşıyıp, bastırabilirler.
4 yaşında virüs kapmış olan hayvanın hasta olduğunu, 13 yaşına geldiğinde, başka bir rahatsızlığı başgösterdiğinde de anlayabilirsiniz.
çünkü yaşlanmanın ve diğer rahatsızlıkların vücutta oluşturduğu güçsüzlükle birlikte aktif hale gelebilir.

yani bu, virüsün aktif olup olmamasıyla da ilgili bir şey.
kedinizin bünyesiyle de doğrudan ilgili.
  • blatta hiberna  (04.03.14 22:54:28 ~ 22:57:56)
@blatta hiberna
yarın bir kaç vet. dolaşıp kit vs. teşhis sormayı planlıyorum, tavsiyeniz varsa dinlerim.

  • passion rules the game  (04.03.14 23:11:05)
siz maalesef ankara'daydınız değil mi?

ankara'da olmadığım için bana verilen tavsiyeleri size aktarabilirim ancak.
ama tahlilleri yaptırırsanız, buradan şahsen tanıdığım 1-2 veterinere mail ya da telefon aracılığıyla danışabilirsiniz mesela.

ama tabii önce bir takım tetkiklerin yapılması lazım ki, ona göre bilgi verelim.

ben yine de bu arada ankara'yı araştıracağım.

geçen gün biri şöyle bir duyuru açmıştı, belki o da yardımcı olur size:
eksiduyu.ru
  • blatta hiberna  (04.03.14 23:16:04)
Vtmyi bi arayayım yarın :)

  • passion rules the game  (04.03.14 23:23:35)
vtm'nin iyi olduğunu biliyorum, ama ateş bey demişler duyuruda.
benim bilgim tavsiye ve uzaktan duyumdan ibaret sadece sonuçta.

orada ateş beyle görüşün isterseniz.

aslında istanbul'da talat bey var.
çok fena söğüşler adamı, ama teşhis konusunda da çok iyidir.
olmazsa telefonunu veririm, bir arar danışırsınız.

siz sonuçları öğrenince bana mesaj yoluyla haber verirseniz sevinirim.
  • blatta hiberna  (04.03.14 23:28:29 ~ 23:29:45)