kedinin pire damlasını yalaması

Selam arkadaşlar. özellikle aranızda veteriner varsa içimi rahatlatması iyi olur gerçekten. şimdi biz evdeki 1 yaşındaki kedimize veterinerin talimatı üzerine spot on damla damlattık ama yayılırken biraz fazla yayıldı. omzuna doğru. o da haliyle o kısmı yalayıp duruyor. korktum ben zehirlenir diye ama nolur? çok mu zararlı? sileyim mi o kısmı bir şeyle?

şimdiden teşekkür ederim.

benim bildiğim kadarıyla markadan markaya değişiyor.
Yani yayılmış on damlayı yalaması direkt bir anda ölüm riski gibi bişi yaratmaz ama hani midesini falan bozabilir.
Islak bir şeyle silmeyin, peçeteyle falan alın üzerinden.
  • whoosie  (02.03.14 19:24:39)
evet, yalamaması lazım, çok dağıldıysa silin ama yine de silmekle hemen çıkmayabilir.

silerseniz yine rahatsız olup oraları yalar.
yalaması geçtiyse bırakın bakalım, belki bir şey yapmaz artık.

tüylerinin üzerinden değil, iyice aralayarak derisine damlattınız değil mi?

zaten o deri tarafından emiliyor, bakın bakalım yalıyor mu hâlâ.
yalıyorsa silmekten ziyade yakalık gibi bir şey daha mantıklı olabilir.

çünkü o deriye nüfuz edince sisteme karışan bir tür zehir sonuçta.
pire ısırdığında ölmesini sağlıyor.
kediyi öldüreceğinden değil, ama mesela fazla doz yapıldığında zehirlenmeye vs yol açabiliyor bazen.
yalamak da ona benzer bir etki gösterebilir.

ne kadar silerseniz silin biraz kalabilir sonuçta.
yani o bölgeyi yeniden yalamasını teşvik etmekten ziyade 1 gecelik yakalık takın (varsa), daha garanti olsun.
  • blatta hiberna  (02.03.14 19:37:25 ~ 19:38:25)
teşekkür ederim cevaplar için. bir dahakine veterinere yaptırıcaz. dediğiniz gibi sürdüm. şu an yalamaktan vazgeçti. bir sorunu yok gibi keyfi de yerinde. sürekli gözlemliyorum. herhangi bir kötü belirtide de acile götürmeyi düşünüyorum.

  • 6 underground  (02.03.14 19:46:11)
tamam, artık yalamıyorsa bir şey olmaz zaten.
dediğiniz gibi takip edin, bir şey olursa götürürsünüz.

çünkü şimdi orayı silerseniz yine yalayacaktır.
hiç ilgilenmeyin daha iyi.

ama bu tür şeylerin sonucu ciddi de olabiliyor, yarın sabaha kadar gözlemleyin hiç değilse.

zor olacak ama mesela gece saat başı bakın gerekirse, uyuyorsa uyandırın kontrol edin.
  • blatta hiberna  (02.03.14 20:24:48 ~ 20:26:43)