Osuruğu depolamak sorunu?

bizim bir arkadaş illa tutturdu proje yarışması için osuruğu depolayalım ayıp değil yenilenebilir enerji diye, ne kadar bize enerji sağlar faydası olur mu diye,aleti yaptıktan sonra 1 ay depolama yapacakmış ve enerjisini hesaplayacakmış. bende yardım edeceğim bir vakumlama cihazı almamız lazım ve klozet gibi bir şeye monte edeceğiz ve bunu biz bir boş tüpe mi dolduralım yoksa bir büyük balona mı? sizce bu işe yarar mı bilmiyorum ama saçma olduğunu bende biliyorum. proje için paramız var hibe olarak sizce yapılabilir mi ve gerçekten elle tutulur bir gaz toplanır mı?

şaka değil ciddi bir soru arkadaşlar.

hatirladigim kadariyla vardi boyle bir sey. klozet seklinde degil, ama sizdirmaz bir pantalon seklinde. icine saliyorsun saliyorsun, valfinden emiyor bir pompa.
pek matah degildi yalniz.

  • brawler  (01.03.14 14:18:15)
bundan belki 10 sene önce falan bilim çocuk dergisinde okumuştum, bu proje inekler üzerinde deneniyordu. toplanan gaz onların ısınması için kullanılıyordu, hollanda'daydı yanılmıyorsam.

  • elmalili hamdi yazar  (01.03.14 14:26:53 ~ 14:27:06)
ineklerden çıkan gazların toplandığı bir proje vardı. ona bak derim

  • sttc  (01.03.14 14:27:01)
ineklerinkine bir bakayım klozet sızdırmaz olacak bildiğimiz klozetlerden değil küçük olanlarından...

  • sdgs  (01.03.14 14:31:50)
klozetin sızdırmazlığını ayarlamak bana pek mümkün gelmedi. onun yenine vücut kıvrımlarını tam saracak lastik bölümleri olan naylon bir külot ayarlayıp onu da bir hortum yardımıyla vakumlayabilirsiniz. yoksa kayıp çok olacaktır. termal kameranız varsa yönteminizi daha iyi optimize edebilirsiniz.

  • shubulubapshubaptishaluva  (01.03.14 14:35:04)
klozeti özel yaptıracağız, tam oturacak kenarları esnek plastik olup conta görevi görecek ve ister istemez içinde o bölümde diğer gazlar olacak ve gaz çıktığında otomatik olarak oradaki havayı vakumlayacak ve kişi oradan kalkacak. bu gazı tüpe depolayabilirsek iyi olur onun için güçlü vakumlama lazım.

  • sdgs  (01.03.14 14:42:02)
  • sttc  (01.03.14 14:42:20)
yapmayın evladım kanser olursunuz

  • vfgerty  (01.03.14 14:45:44)
mantık doğru. yanıcı bir gaz ve bildiğim kadarıyla büyük ölçüde metan gazı.

lakin kayıpsız toplanabilse bile verimli olacağını sanmıyorum. halihazırda çöplüklerde çöplerden metan gazı elde edilip kullanılıyor. o da sadece orada kurulmuş bir tesisi işletmek için. osuruktaki işe yarar kısım olan metanı toplayıp da kullanmanın maliyeti bence kurtarmaz. hani ancak ben sıçarken ısıtmalı klozet kapağını çalıştırsın falan diye kendini amorti eder.
  • kibritsuyu  (01.03.14 14:51:16)
denemeden bilemiyoruz bir deneyip çok iyi bir gaz toplanacak mı ısıtmada bir işe yarayacak mı denemek lazım.

  • sdgs  (01.03.14 15:03:33)
insan bir günde 2000 cal enerji alır.
bunun %90 nını kullansa
geriye 200 cal lık pasaf kalır
kabaca %30 u metan olsa
60cal dır
60*30=1800 cal /aylık
bu da bir boka yaramaz arkadaşım. Götünde tıpayla gezdiğinle kalırsın.
  • tanrı  (01.03.14 16:23:17 ~ 16:23:41)
2000cal değil kcal günlük, inekli olay da biyogazdı bilim çocuk dergisini ben de okumuştum. Ancak elle tutulur bir gaz olabilir mi insanda bilemiyorum. Bana pek mantıklı gelmedi. Ineklerin sindirim sistemi biraz farklı ve çok daha fazla gaz oluşturuyorlar.

  • Lim5  (01.03.14 17:22:21)
osurukj değil de sıcakta depoda bekleyen bokun çıkardığı metan gazını evinde doğalgaz olarak kullanan bi dayı vardı bayaa büyük bi depoya yığıyodu mühimmatı orda güneşte ısınıp gaz üretiyolardı belki işine yarar.

  • yuto  (01.03.14 18:29:57)
arkadaşlar önemli olan bunun bir işe yarayacağını bulmak istiyoruz. amacımız piyasaya sürmek değil deney yapılacak tübitak destekli.

vakum cihazı arıyorum şimdi gazı birden alıp başka yere aktaracak. fikri olan var mı?
  • sdgs  (02.03.14 21:56:01)
tubitak buna destek vermez.
çok şeyse kompresör koyun, havayı klozetten çeksin.

  • tanrı  (02.03.14 23:39:40)