Deney esnasinda dikkat daginikligini azaltmak icin

Bir akademik arastirma icin online deney yapacagiz(sosyal bilim, karar alma mekanizmasi uzerine). Mobil cihaz kullanimi da mumkun olacak. Deney labaratuvarda olmayacagi icin deneklerde dis unsurlarin bir dikkat daginikligi yaratacagini ve datayi etkileyecegini dusunuyoruz.

Bunu azaltmak icin yontemler dusunuyorum. Aklima gelen bir yontem, mesela coktan secmeli sorularin yanisira uzun cevap yazmayi gerektirecek sorular koymak. Boylece denek rasgele bir sik isaretleyip sonraki soruya gecmeye calismayabilir.

Sizin akliniza gelen bir seyler olursa diye sormak istedim.

Simdiden bolca tesekkurler!

1. deneyi kısa tutmak
2. uzun cevaplı sorular olursa kesin daha çok dikkat dağınıklığı olur
3. başına bir uyartı koymak "10 dk sürüyor lütfen yalnızken yapın"
4. chapter falan şeklinde yapmak. mesela 5 sorudan sonra sayfa değişimi, yeni sayfada sadece devam et butonu, sonraki sayfada 5 soru daha
5. bbc'nin science sayfasını inceleyin. adamlar deneylerini binlerce kişi üzerinde ayet güzel dizayn edip yapıyolar
  • la noix  (28.02.14 08:01:53)