kurabiye yapacağım, hangi çeşit yapayım?

1. bonibonlu çikolatalı kurabiye
www.lezzetli.com
2. damla sakızlı kurabiye
www.damsak.com.tr
3. un kurabiyesi
img.nefisyemektarifleri.net

siz hangisini tercih ederdiniz?
bunların dışında sevdiğiniz bir kurabiye çeşidi varsa onu da belirtebilirsiniz. teşekkürler :)

Un kurabiyesi en guzeli. Ya da tarcinli, zencefilli kurabiyeler.

  • fraise  (27.02.14 12:22:18)
görsele mörsele gerek yok hiç bonibonlarla kandıramazsın

un kurabiyesi rulez
  • la noix  (27.02.14 12:26:23)
Un kurabiyesi <3

İkram için 5'e mi basıyorduk?
  • an engineer  (27.02.14 12:34:38)
@hayat aklini konusacak bir filozof uret

resimleri temsili koydum, bendeki damla sakızlı kurabiye tarifinde nişasta yok, un var, pudra şekeri var. kıyır kıyır çok güzel oluyor tam ölçüler aklımda değil akşama paylaşırım istersen :)

kurabiyeyi bu akşam yapacağım ama ertesi akşam yenecek, senin anne kurabiyesinden mi yapsam acaba, uzun süre saklanıyordu dimi o?
  • yue  (27.02.14 12:49:39 ~ 12:50:36)
bunlardan un kurabiyesini tercih ederim. bide kakaolu ıslak kurabiyeleri çok seviyorum ben şunun gibi
www.bilgizenginleri.com

  • hayir bu koyden olsam nolcak  (27.02.14 12:54:13)
2 çok güzel,

çikolatalı seviyorsa da 1 de çok süper.

ben rejimdeyim ya hepsi mükemmel bence:D
  • kaputt  (27.02.14 12:55:57)
en güzeli şöyle bildiğimiz kurabiye
semawer.files.wordpress.com
ama illa 3 seçeneğin varsa ben de un kurabiyesi derim
  • neira  (27.02.14 13:05:03)
Normalde un derdim ama bir gun beklemis un kurabiyesi ijram etmek pek iyi bir fikir degil bence. Daha sert ve bayatlamayacak birsey yapmalisin.

  • kerbeee  (27.02.14 13:13:09)
@hayat aklini konusacak bir filozof uret

evet ikram için olacak, 10 kişi falan toplanacağız herkes bir şey yapıp getirecek bana da kurabiye düştü :) genelde kurabiyeler pek yenmiyor, diğer şeylerden sıra gelmiyor gözlemlediğim kadarıyla. çocuklar falanda olacak o yüzden ilk aklıma bonibonlu gelmişti büyükler yemezse çocuklar yer diye düşündüm :)

bazı kurabiyeler ertesi güne yumuşuyor ya ondan çekindim açıkçası ertesi gün yenecek ya, bunları daha önce yaptığım ve yumuşamadığını bildiğim için seçmiştim. senin tarifte öyleyse paylaşmanı çok isterim.
  • yue  (27.02.14 13:19:25)
@kerbeee
bunları denedim daha önce 2-3 gün sonra bile yeniyor değişme olmuyor teşekkür ederim uyarın için.

  • yue  (27.02.14 13:22:32)
engüzel kurabiye un kurabiyesi

  • nax  (27.02.14 13:29:05)
tarçınlı un kurabiyesi
iki renkli kurabiye
portakallı kurabiye
çikolata parçacıklı kurabiye
çikolata topları

bir de ben sevmem ama böyle davetlerde en çok elmalı kurabiye gidiyor, yeniyor, bitiyor.
  • icemint  (27.02.14 13:33:18)
Un kurabiyesi galp ben.

Yazik gunah bana, sisti bi tarafim.
  • cecilia  (27.02.14 14:11:56)
evet, kurabiye oldu, kurabiye canavarları tarafından test edildi, onaylandı. tarifi veriyorum:
3 yumurta
1 su bardağı yoğurt
1 su bardağı sıvı yağ
2 su bardağı toz şeker
1 tepeleme tatlı kaşığı soda
ben iki limon kabuğu rendeledim, isterseniz başka bir aroma da olabilir
aldığı kadar un. (8-9 su bardağı aldı sanırım. bereketli oluyor bu tarif)
hamur yumuşak olsun (bu çok önemli) unu azar azar ekleyin, toparlanınca un koymayı bırakın.
biraz dinlendirin. iki ceviz büyüklüğünde parçalar alıp şekillendirin. kabarınca portakal kadar oluyorlar. ben bir tepsiyi 3 ceviz büyüklüğünde yaptım. ayva kadar oldular :)
ben hamur işlerinin üzerine yumurta kullanmam. fırçayla çok hafif ıslatıp toz şeker serptim.
midi fırında 180 derecede pişirdim, fırını iki üst bir alt ayarladım.

sonuç; neira arkadaşımın "kurabiye budur" dediği kurabiye oldu.

yue, bu kurabiye yarına bozulmaz da çok büyük olacak. o kadar ikramın içinde ya yenmez ya da yarısı kalır bence. istersen sen o bonibonluyu yap, madem çocuk çokmuş. bonibonu az koyarsın, o kadarcık zarar oluversin artık.

kolay olsun.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (27.02.14 15:38:29)
iş çıkışı pastaneye gideceğim illa insafsızlar :(

duyuru için bi paket yapsanız bıraksanız bi yere çok hayra geçer hanımlar :)
  • an engineer  (27.02.14 15:47:53)
@hayat aklini konusacak bir filozof uret
çok teşekkür ederim tarif için. yağı da fazla değilmiş sevindim. hafta sonu deneyeceğim tarifini.

millet az önce arkadaş aradı benim kurabiye işi keke dönmüş :D önereceğiniz kek tarifi var mı?
  • yue  (27.02.14 15:57:54)
ıslak kek her türlü gider bence.

arkadaşlar,
valla yazarken hep içimden öğrenci arkadaşlar da var keşke başlığa not koysaydık, canı çekecek olanlar girmeseydi diye geçirdim.
kusura bakmayasınız, önümüzdeki izmir zirvesinde kurabiyeler benden. (sağlık durumu harici söz)
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (27.02.14 16:09:04 ~ 16:09:36)
@yue alemsin :)
yeni duyuru aç bence kek için :)

  • icemint  (27.02.14 16:10:03)