Optik ses kablosu nedir? Nasıl yaparız normal 5+1'i bununla?

5+1 sistemi televizyona bağlayayım dedim o da ne giriş optikmiş!

Şimdi ben bir ucu optik (tv'ye girecek) bir ucu nasıl(?) bir kablo mu bakacağım, yoksa nasıl bir kablo lazım bana?

elimdeki creative 5+1'in üç ucu var yeşil, turuncu, siyah; ben normalde pc'ye sadece siyahı takıp ses alıyorum, daha önce üç ucu hiç kullanmadım, ne nasıldır hiç bilmiyorum.

destek için şimdiden teşekkürler beyler.

@hocu şimdi tv'de optik giriş varmış öyle dedi kuran elemanlar.

bende de 5+1 var onda sanmıyorum optik moptik olsun.

nası olcak şinmdi?
  • rastgelebiri  (24.02.14 12:38:51)
valla hocu bu adamlar öyle dedi gittiler.

kulaklık girişi aradım bulamadım, bulsaydım bağlayacaktım. optiği normal girişe çeviren bi kablo yok mu?
  • rastgelebiri  (24.02.14 12:45:14)
TV'nin modelini yaz buraya bakalım.

  • onexey  (24.02.14 12:48:04)
eksiduyu.ru
optik to rca çeviri alacan. steryo ses ile idare edecen. elektronikçiden 65e aldım çeviriciyi.

  • hasmetizm  (24.02.14 13:26:50 ~ 13:28:08)
@onexey hocu TV bu.

www.lg.com
  • rastgelebiri  (24.02.14 14:06:01 ~ 14:10:02)
Hiç büyük boy resmini bulamadım ondan tam yerini söyleyemem ama tek ses çıkışı optik çıkış değil. Elinizdeki kablosu çıkışlara tek tek deneyerek ses alabilirsiniz. Optik çıkışa muhtaç değilsiniz.

  • onexey  (24.02.14 14:20:42)
@onexey

ben de anlam veremiyorum, ben bir kulaklık takıp seyredemeyecek miyim televizyonu ama yok, baktım yok, öyle bir kulaklık simgesi öyle bir delik yok. nasıl olmaz çok ilginç. olsa zaten tek girişten halledecem de yok. elimde erkek giriş bakakaldım tv'ye.. ''optik giriş'' diyor bir tek.
  • rastgelebiri  (24.02.14 14:32:12)
Televizyonun arkasının kalitesi bir fotoğrafını çekersen bakalım topluca buluruz belki.

  • onexey  (24.02.14 14:34:45)
img-teknosa.cubecdn.net

başkan baksana bi.

img.donanimhaber.com bu aynısı mı emin eolamadım. evde değilim.
  • rastgelebiri  (24.02.14 14:44:33 ~ 14:47:33)
Bu resmi gördüm de yazılar okunmuyor.

  • onexey  (24.02.14 14:47:20)
img.donanimhaber.com

başkan bak bu daha iyi
  • rastgelebiri  (24.02.14 14:47:55)
Optik girişin solundaki iki tane sizin işi görür sanırım.

  • onexey  (24.02.14 15:03:54)
Onexey baskan eve geldim simdi, tv'nin arkasindaki o renkli girisler normalden dar. Demem o ki kulaklik da normal bir sistem de girmiyor onlara. Onlari mi bi aletle genisletmek lazim? Seni de yorduk valla.

  • rastgelebiri  (24.02.14 18:19:39)
Estağfurullah. Açıkçası 5.1'in girişleri bilmediğim için kesin konuşamıycam şimdi ama çevirici bir aparata ihtiyacın olma ihtimali yüksek evet.

  • onexey  (24.02.14 18:50:14)
coaxial ses girişi onlar, ses çıkışı olarak sadece optik var. dediğime gelecen işte naz yapma. ver 65tl kurtul. ha bide ara kablo alıcan tabi rca :)

  • hasmetizm  (24.02.14 23:02:44)
@haşmet başkan

aleti de göstersene bana alayım madem.
  • rastgelebiri  (25.02.14 10:27:31)
verdiğim duyuruda link vardı ama kopişliyim gene burayada.
www.vatanbilgisayar.com
alet bu. elektrikle çalışıyo. rca to rca ses kablosuyla 5+1in stereo ses giriş kısmına bağlayacaksın. 5+1in arkasında hem 3 tane 3,5mm jak girişi hemde 2 tane rca girişi olması lazım. bi kontrol et öncesinde. yoksa rca to 3,5mm jak alman gerekir.
  • hasmetizm  (25.02.14 10:34:16)
vatanda pahalı tabi dışarıdan ucuza bulursun.

  • hasmetizm  (25.02.14 10:34:52)
unutmadan digital to analog olanından alacaksın üstünde yazar. analog to digital alırsan çalışmaya bilir.

  • hasmetizm  (25.02.14 10:36:09)