evli beyler ev işlerinde eşinize ne kadar yardımcı oluyorsunuz?

anketimsi bir soru bu. lütfen açık açık paylaşın bu konuda düşüncelerinizi.

mesela mutfağa girer misiniz yoksa hep uzaktan mı bakarsınız?

-diyelim ki eve eşinizden erken geldiniz 2 saat kadar, baktınız evde yemek yok. kolları sıvayıp bi yemek yapayım der misiniz? eşiniz bir şey demediği için onu mu beklersiniz?

-bulaşık makinesini doldur boşalt yapar mısınız?

-tezgahın üzerinde yıkanacak bir kaç parça şey varsa çekinmeden yıkayıverir misiniz yoksa biri yıkayana kadar durur mu onlar tezgahın üzerinde, sizi rahatsız etmez mi?

-çamaşır makinesini kullanmayı becerebiliyor musunuz, çamaşır birikmiş bir posta atayım diyip, yıkayıp astığınız oldu mu hiç çamaşırları?

-hiç etrafı süpürdüğünüz, toz aldığınız oldu mu?

-aynı şekilde banyo-tuvalet temizliği yaptınız mı/yapar mısınız?

bunların dışında yaptığınız şeyler ne varsa onları da söyleyin lütfen.

eve temizlikçi geliyor mu, eşiniz çalışıyor mu belirtirseniz sevinirim.

eşim çalışıyor bende çalışıyorum(erkeğim),
Evde yemekte yaparım,
Demin bulaşıkları makineden çıkarıp dizdim birazdan çamaşırları katlayacağım,
Toz alırım evi süpürürüm,
Eve temizlikçi geliyor, gelmediğinde ikimiz işleri bölüşüyoruz
hiç banyo tuvalet temizlemedim eşim yapıyor onu,
Kısaca işleri hep bölüşürüz asla birimiz çalışırken diğerimiz yatmaz.
  • basond  (24.02.14 11:28:20)
İki yıldır evliyiz.

Yemek yapmayı sevdiğim için çoğu zaman yemekleri ben yaparım hanımda güzel yemek yapar ama benim kadar değil :)

Bulaşık sorun değil elime yapışmaz ya.

Çamaşırla pek aram yok. Beni karıştırmaz zaten ama mecbur kalırsam ön yıkma normal yıkama falan filan halledebiliyorum.

ikimizde çalıştığımız için pazar günleri temizliği berber yaparız. Süpürme bana ait toz almayı sevmiyorum.

Banyo/tuvalet temizlerim

Eve temizlikçi gelmez. Çocuk olmadığı için rahatız. Bunların dışında getir götür işleri bana ait. Markete beraber gidilir.

Herşeyi hanımdan beklememek lazım :)
  • Son Müzakereci  (24.02.14 11:32:27)
Merhaba dostum

4 aydır evliyim.

Evlenmeden önce hanımla aramızda konuşurduk, o hep her şey müşterek olsun felan derdi, bense ana evinde hiç temizlik yemek, hatta kendi odamı bile toplama gibi işlerle uğraşmadığım için bunları kulak arkası ederdim. Hele bi evlenelim yine her şey eski sistem devam eder diyordum fakat eve girince işler böyle yürümüyor.

Bir kere eşin de senin gibi çalışıyorsa, işlerin tek bir kişinin üstüne yıkılması büyük haksızlık oluyor. Yemek, temizlik, çamaşır (her ne kadar bütün işi yapan makineler olsa da bunları düzenlemek/çıkarmak/yerleştirmek/asmak bile yeri gelince büyük işler oluyor. Ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bir evde bu işlerin bir şekilde yapılması gerekiyor yoksa o ev, ev olmuyor. En basitinden bir iki öğün yemeyince her şeyin ne kadar büyük zorunluluk olduğunu anlıyosun. Yani o yemek pişmeli, o çamaşırlar ve bulaşıklar yıkanmalı. Her zaman dışardan yemekle nereye kadar, ayrıca 2 haftada bir temizlikçi kadın çağırmakla da iş bitmiyor.

Hülasa şunu söyleyeyim. 4 ayın sonunda büyük öryargılarımın olduğu ev işlerine gayet alışmış hatta yer yer bunları yaparken mutlu olmaya başladım. Yemek yapılırken ne biliym mutfakta salata yapmak, evde genel olarak bir işin ucundan tutmak yetiyor.

:)
  • Brahman  (24.02.14 12:01:19)
Eşim çalışıyor.

Toz almak dışında hepsini yaparım. Toz almaktan anlamam beceremem. bütün işleri o da yapar. Yalnız yemeği ben ondan çok daha iyi yaptığım için ona yaptırmam :) onun dışında kim o an daha az yorgunsa yapıyor zaten. Sen yap, ben geçen yaptıydım muhabbeti olmuyor. Herkes zaten kendi sebep olduğu bulaşığı makineye koyuyor. Yemeği ben yaptıysam tencereyi dolaba kaldırma işini de genelde o yapıyor.

En büyük sıkıntı çay koyma hacı. O konuda işte ben aşırı maço, sert mizaçlı, höt dedi mi oturtan biri olduğum... şaka lan şaka genelde ben market alışverişi, çöplerin atılması gibi işlere koşturduğumdan çayı o koyuyor (genelde).

eve temizlikçi 2-3 ayda bir geliyor eğer temizlik işini bir müddet boşlarsak falan. Onun dışında gelmiyor.

bu arada ben erkek.
  • godsparticle  (24.02.14 12:07:03 ~ 12:10:22)
öncesinde 7-8 ay aynı evde yaşadığım eşimle 3 aydır evliyiz

anı eve yaşadığımız dönemde o freelance çalışıyordu, bulaşık yıkama, dizme, çamaşır toplama vs işlerini yapıyordu. yemek yapma ve ütü her zaman bana aitti

evlendiğimizden beri ancak ben hususi söylersem bir şey yapıyor. tuvalet kağıdı koymasını bile 3-4 kere söyledikten sonra rutine bindirdi. söyleyince tamam yapıyor da niye söylemek zorundayım onu çözemedim, o söylemeden ben yemek yapıyorum gayet?

biraz bikbik yapmaya başladım ama :D
  • la noix  (24.02.14 12:07:45)
Karı koca çalışıyoruz, haftada bir temizlikçi geliyor.
Eşim adına yazıyorum:
* benden iki saat önce eve gelmiş olsa yemek yapmaz beni bekler, sonra beraber yemek yaparız
* bulaşık makinesini ben söylemeden boşaltır ama ancak özellikle söylersem ya da benim hakikaten çok yoğun olduğumu görürse bulaşıkları dizer
* tezgah konusu da yukarıdaki maddeyle aynı
* çamaşır makinesini kullanmayı biliyor, geçen sene 3 hafta yurtdışında eğitimdeydim, bu dönem içinde çamaşır yıkadı, ama normal bir rutinde "işi olmaz"
* ama çamaşır asmaya yardım eder, bazen ben söylemesem bile
* yeni evliyken ve temizlikçi 2 haftada bir gelirken beraber ev temizlediğimiz olmuştu
* normalde gerek olmuyor ama arada lavaboyu kendi temizliyor
* kedi kumu temizliğini de genelde ben söylemeden kendisi yapıyor.
  • SiyamkedisiZorro  (24.02.14 12:50:24)
ikimizde çalışıyoruz her hafta sonu evi sadece silip süpürüyoruz, ayda bir temizlikçi geliyor.

yemekten sonra sofrayı ben kaldırıyorum genelde
bulaşık makinesi çamaşır makinesi doldurma boşaltma işini kim gördüyse o yapıyor

6 sene bekar yaşadım, o zaman eve temizlikçi de çağırmazdım tüm temizliği ben yapardım.
  • marido  (24.02.14 13:22:34)
1 senedir evliyiz, ikimizde çalışıyoruz ben dişi tarafım.

Ben şu işi yap demeden eşim hiç bir iş yapmıyor, yap deyince de hiç nazlanmadan yapıyor. Ütü ve banyo temizliği haricinde her işi çok başarılı şekilde halledebildiği halde yapılması gerektiğini söylemeden yapmak aklına gelmiyor.
  • mcgrever  (24.02.14 15:19:39)
erkek/+15 yıl evli. :)
-gerektiği zaman bulaşık makinası çalıştırır ve bitince temiz hali ile bulaşıkları yerlerine kaldırırım. (senede 6-7 kez olur)
-tezgahta bulaşık var ise durulayıp makineye koyarım (keyfime göre)
-sofranın kurulmasına vs.vs.vs. yardım ederim keyiflidir. ekmeği hep ben keserim. :)
-ütü/çamaşır hiç anlamam (hepsini eşim yapar) zorda kalırsam ütü yaparım sıkıntı yok!
-temizlikçi gelmez, çok istisnadır. (4 kez bugüne kadar)
-banyo tuvalete karışmam. fayansları tavana yakın kısımlarını silmeye/temizlemeye ara ara yardım ederim.

hanım çalışmıyor. (Çocuklarda (2) sağolsun) :)

not: yazın balkonları yıkarım, terasta et pişiririm.
  • gece lampulu  (24.02.14 15:30:42)
kadın olarak cevap vereyim. Çalışsam da çalışmasam da:
-bulaşık makinesini boşaltır, doldurur.
-çamaşır yıkar, asar.
-kitaplığı, çekmeceleri organize eder, gerekli gördüğünde
-elektrik süpürgesini zaruri durumlarda( ben haftasonu için yoksam ve evi çok dağıttılarsa) açar.

Ama asla:
-çamaşır ütülemez, katlamaz.
-yemek yapmaz.
-banyo temizlemez

Ben şu an çok yoğun değil ama çalışıyorum(ona kıyasla hafif, üniv. araştırma görevlisiyim, çok geç gelmiyorum)
Ama benim çalışmadığım dönem oldu ve aynı şekilde yaptığı şeyleri yapmaya devam etti. Çok yoğun çalıştığım dönem oldu, aynı şekilde yapmadıklarını yapmadı.
Eşimi seviyorum lan!! Çok maço görünse de çalışmadığım dönemlerde bile bana destek oldu sınırları dahilinde, çok çalıştığımda da kendi yardım edemediği durumlarda(yemek, detaylı temizlik) yardım almamızı sağladı, bu durumu destekledi.

Evde bakıcı var, temizliği üstün körü idare ediyor, ayda 1 temizlikçi geliyor.
  • urasil  (24.02.14 15:33:05 ~ 15:35:43)