birbirini döven 2 kedü

biri tek gözü kör diğer gözü lekeli diğeri sağır olmak üzere iki kedim var. kör olan yaklaşık 10 aylık, diğeri de 5 ay falan vardır herhalde. büyük olan diğerini sürekli dövüp boynunu ısırıyor. hani öldüresiye değil ama ağır bir şekilde. diğeri de az saldırgan değil, resmen dayak yiyeceğini bile bile öbürüne saldırıyor. küçük olan tek odada kalmaktan çok sıkıldı. bunları birbirine nasıl alıştırabilirim? ikisi de erkek, kısırlaştırılmamış.

aaay ne tatlı diyebileceğiniz fotoğraflar ekte.

2 erkek kedi anlaşabilir mi bilmiyorum, belki kısırlaştırırsanız 2sini de bi nebze durulabilirler.

ne kadar süredir aynı evdeler bilmiyorum fakat eve geldikleri andan itibaren onlara birbirlerinin alanlarını işgal etmeden ve önce kapı altlarından filan birbirlerinin kokularına alışmalarını sağlamadan direk olarak aynı odaya koyduysanız eğer ikisi de anında düşman olmuşlardır birbirlerine.

muhtemelen şuan birbirlerini domine etme evresindeler, 10 aylık olan arkadaş galip gelecek gibi, paranızı ona yatırın (ehe mehe)

zamanla duruladabilirler, hiç alışmayadabilirler fakat muhtemelen biri diğerinden daha küçük olduğu için büyük kedi tarafından kolay domine edilip, tehdit(?!) olmaktan çıkarılacak, ufaklık da dayak yemediği için zamanla sakinleşecek ve oyun arayacak, sonra da bu ikisi anlaşacak gibi.

lakin can güvenliğinizi düşünüyorsanız 2 arkadaşı da mutlaka kısırlaştırın, zira o evi arenaya çevirirler ortada dişi olmadığı halde.
  • Mackinaw  (23.02.14 21:07:44 ~ 21:08:34)
duman'ı kısırlaştır, sakinleşsin. sonra alışırlar. gerçi levet bey yaşını bekle der muhtemelen amaç

benim evde iki erkek var şu an. iki de dişi var gerçi neyse. büyük olan kısır küçük olan değil. hiçbir sorun yok aralarında. hatta kısır olmayan bazen büyük oğlana tecavüz çabasında. :/

ayrıca çok çirkinler, huhhh.
  • mutevazi  (23.02.14 21:23:19 ~ 21:26:55)
boynundan ısırmasının nedeni dominant olduğunu göstermesi.
bizdeki güreşmek gibi bir şey o.

erkek kediler dişi kedilerden daha iyi anlaşır birbirleriyle.

bazı küçük kediler, sırt üstü yatıp teslim olur.
bazıları da mücadeleci çıkar.
sizinki biraz öyle muhtemelen.

tırnaklarını keseceksiniz ve evin içinde serbest bırakacaksınız.
kavga edecekler, bir süre sonra kimin patron olduğuna karar verirler aralarında.
ondan sonra da mutlu mesut geçinir giderler.

zannettiğiniz kadar narin ve kırılgan değillerdir.
çok alt alta üst üste kavga ederlerse ayırın, onun dışında kendi hallerine bırakın bir süre.

kediler alanlarına sahip olmayı seven hayvanlardır.
her sürünün de tek bir lideri olur.
şu anda tamamen onun kavgasını ediyorlar.

enseden ısırıp (çiftleşir gibi hatta) üste çıkmak, dediğim gibi bizdeki güreşmeye benzer.

alıştırmak için yapabileceğiniz tek şey küçüğü bir süre izole etmeniz ve birbirlerinden koku yoluyla haberdar etmeniz.
ama onu da yapmışsınız zaten.
artık salın evin içine.
son derece doğal bir süreç.
korkulacak bir şey yok yani.

edit:
yalnız erkek kedilerde şöyle bir durum daha var; birlikte oyun oynarlar, ama sert oynayabilirler.
üstünlük meselesi çözüldükten sonra yine arada bir öyle güreşme, kovalamaca tarzı şeyler olabilir.
itaatkâr olan diğerinin kazanmasına bilerek izin verir falan.
onu da gözlemleyin, yani çıkardıkları seslerden kavga mı ediyorlar, oyun mu oynuyorlar anlarsınız.
ama dediğim gibi, oyun oynarken de öyle yuvarlanacaklar ilerde.
  • blatta hiberna  (23.02.14 21:29:38 ~ 21:31:30)
ilki cok cool lan ona dokunma.

  • bestchoiceinthiscircumstances  (23.02.14 21:31:09)
blatta hiberna +1

Yetişkin erkek kediler dişi olsun erkek olsun diğer kedilerle daha iyi anlaşıyorlar bence. Kediden kediye değişiyordur tabii. Dalaşmasınlar diye ayrı odaya almayın artık. Daha çok bilenirler, kaynaşamazlar. Bırakın kozlarını paylaşsınlar. Ben bu ayrı odada bir süre tutma olayının pek faydalı olduğunu da düşünmüyorum açıkçası. O kapı açıldıktan sonra kavga etmemeleri imkansız.
  • auroraaurora  (23.02.14 21:42:08)
@aurora:

kavga etmeyebiliyorlar, ama onun için iki kedinin de uysal olması gerekiyor.
ya da evde 2'den fazla kedi varsa, hali hazırda itaatkar olanla, odadan yeni çıkan kedi hemen yakın arkadaş olabiliyor.

gidip alfa erkekle kozlarını paylaşıyor, diğeriyle iyi geçiniyor mesela.

bir de, şu anda yaşları yakın.
mesela 5 aylık ve 2 yaşında iki kedi olsaydı, 5 aylık olan onunla mücadele edemeyeceğini de düşünebilirdi.
bunların hepsi etken.

ama eve yeni gelen kediyi en azından mesela bir hafta/on gün izole etmek daha sağlıklı oluyor.
öbür türlü çok hırpalanabiliyorlar.
kapılar kapalı da olsa, kokulardan anlıyorlar çünkü burada biri var falan diye.
ona göre hazırlıklı oluyorlar.
  • blatta hiberna  (23.02.14 21:51:04 ~ 21:52:10)
Doğrusu ben hiç ayırmadım kedilerimi. 2 günde alıştılar birbirlerine. O iki gün boyunca da pek kavga ettiklerini söyleyemem. Tıslaşmalar olmuştu sadece. Belki benimkiler çok arkadaş canlısıdırlar. :)) Ama dişiler kendi aralarında pek anlaşamıyorlar. Onu da eklemem lazım.

  • auroraaurora  (23.02.14 22:08:41)
@aurora:

evet, doğru erkek kediler çok daha sosyal.
dişiler genelde hep tek başlarına olmayı seviyorlar ve birbirlerine sokulmuyorlar.
erkekler kavga da ediyor, oyun da oynuyor.
  • blatta hiberna  (23.02.14 22:10:44)
blatta hiberna ne diyorsa o. kendisinin kedi bilgisi cidden muntazam.

bi küçük şey ilave edecek olursam, -zaten aynı mamayı yediklerini düşünüyorum- ara sıra -bol koku saldığı için- aynı ıslak mamayı yedirmeyi ve ellerine ağır olmayan hafif bir parfüm sıkıp kedileri böyle mıncırarak sevmeyi tavsiye edebilirim.

benim kedileri birbirine alıştırırken bayağı işe yaramıştı. aynı mamayı yiyen kediler aynı kokuyu salarlar. kediler için koku bizim için nüfus cüzdanıyla aynı şeydir. eğer aynı kokarlarsa birbirlerine daha ılıman yaklaşırlar. parfümün üzerlerine sindiği zaman yapacağı etki de yine böylesi bir şey.
  • matchgrip  (23.02.14 23:08:14)