isimleri nasıl aklınızda tutuyorsunuz?

ben iki dakikada unutuyorum?

Ben tanışma faslında genelde dinlemem isimleri o yüzden hatırlama ihtimalim olmuyor. Daha sonra o kişiyle tekrar görüşeceksek, bir şekilde adını öğreniyorum. Ondan sonra da pek unutmam. Özel bir yöntemim yok yani.

  • onexey  (22.02.14 20:06:58)
ben de. soruyorum tekrar, "kusura bakma isim konusunda çok aptalım malım ben hehe" diye şirinlik yapıyorum.

  • der meister  (22.02.14 20:07:29)
10-15 kisinin adlarini kisa bir sohbetten sonra ogrenebiliyorum hemen.sohbet benim merak ettiklerimi sorarak ilerliyorsa bu is cok kolay oluyor.

  • safsafinaz  (22.02.14 20:07:35 ~ 20:08:53)
hic tutamiyorum. ozellikle ilk tanismalarda. embesil gibi hissediyorum kendimi :(

soyle bir sey okumustum
ismni daha once soyledigi halde bilmediginiz kisiye karsi mahcup olmamak icin su konusma tavsiye ediliyor

+pardon isim neydi
-ruknettin. daha once de soylemistim ya!
+ismini biliyorum soyadini sormustum yanlis anladin heralde:) (isim ogrenilir)
  • exlibris  (22.02.14 20:10:53 ~ 20:13:27)
Ben isim hatırlıyorum ama yüz hatırlamıyorum. Dolayısıyla da kafamdaki isimlerin bir yüz karşılığı yok. Milleti tanımadığım için görünce selam da veremiyorum. Yeniden tanıştığımızda ise isim soruyorum, çünkü isimle yüzü tekrar eşleştirmem gerekiyor.

Şöyle ki 15 yaşında Can diye bir çocuk vardı, ilk gördüğümde hoşlanmıştım. Adını hala hatırlıyorum ama ikinci gördüğümde tanımamıştım.
  • aychovsky  (22.02.14 20:25:14)
(bkz: amnezi)

  • silver apple  (22.02.14 20:49:18)
bazen her gun gordugum insanlarin bile ismini unutuyorum ben! is, okul arkadaslarimin falan da... bu durumlarda varsa facebook sayfalarini aklima getirmeye calisip (gorsel hafiza olaylari sanirim) oyle hatirliyorum.

yeni tanistigim insanlarinkini zaten sormuyorum nasilsa unutucam diye :)
  • balli borek  (22.02.14 21:01:41)
tutmuyorum!
gerekli biri olursa zaten unutmuyorum.
sivil toplum işinde gönüllü çalıştığım için son 10 yılda hayatıma binlerce gerekli gereksiz insan girdi. hepsinin anısı az çok beynimde. isimler kayıp. ihtiyaç duyarsam illa biri hatırlatıyor...
  • cliquot  (22.02.14 21:04:42)
isimleri dinlemiyorum.
eğer tanıştığım kişiyle daha sonra görüşmem gerekirse bir şekilde adını buluyorum.

  • legolasin son oku  (22.02.14 21:30:12)
karşındaki adını söylediğinde yüzüne bakarak içinden kişinin adını 10-15 kez tekrarla. unutmayacaksın

  • Fayfa  (23.02.14 01:44:37)
kişinin söylediği isimle aynı isimdeki bir yakınımı/tanıdığımı ya da ünlüyü düşünüyorum 2 saniyeliğine :) sonra hiç unutmuyorum.

  • terra rossa mia  (23.02.14 01:49:22)
tanistiktan sonra memnun oldum x yada nasilsin x diye konusmak faydali olabilir

  • jedilance  (23.02.14 17:10:55)