zeytinyagli dolma - ipucu - tarif

ozellikle patlican icin sunu yap sunu yapma dediginiz seyler var mi? genel tarif de alabilirim, bir siteden olur vs. patlican icin olmasi zorunlu degil biber kabak icin de olur. baska bir seye dolma yapilir mi bunlar ve yapraktan baska?

tesekkurler

domates, patates, tüylü acur, enginar dolma; pancar, lahana, dut yaprağı, asma yaprağı sarma.

  • uzunuzunilgi  (21.02.14 22:14:55)
mevsimi olsa kabak çiçeği olur, olsa da yesek :(
patlıcan için özellikle söyleceğim sey, diğer sebzelere göre daha fazla domates/salça götürdüğü, biber için hazırladığım içle patlıcan doldurmam ben
bi de kabakla da dereotu süper oluyor.
  • niye ama  (21.02.14 22:20:08)
@uzunuzunilgi oha. patatese de mi yapiyorlar? dun yabanci arkadas sormustu yok patatese olmaz demistim.. teorik olarak yapabilirsin ama kotu olur dedim yaniliyor muyum

  • babamasoliimbananickaldirsin  (21.02.14 22:20:27)
soğan, kurutulmuş salatalık, kabak çiçeği, pırasa aklınıza gelen her sebzeyi doldurmayı becerirseniz dolması olur. özellikle soğan dolması muş usulü nefis ötesidir ama etli olacak muhakkak.

  • bal dok yala  (21.02.14 22:23:55 ~ 22:25:35)
patatesi hafif kizartarak yaparsan super olur hem de. ama zeytinyaglisi degil de etlisi tabi ki. baska baska domates olur. kirmizi kapya biber olur.

patlican yaparken oyduklarini tuzlu suya atip bekletmek lazim. yoksa aci aci oluyor. bir de kuru patlicanla da cok guzel olur bol etli dolma.
  • nicki martin  (21.02.14 22:24:56)
@babamasoliimbananickaldirsin, salatalığa bile yapılıyor.
belirtmem gerek bu arada gaziantep'ten katılıyorum :)

  • uzunuzunilgi  (21.02.14 22:25:45)
soganin icini bosaltabilir miyim bilemedim ama guzel olabilir becerebilirsem

  • babamasoliimbananickaldirsin  (21.02.14 22:26:19)
hayır boşaltma yok soğanı 5 dk haşlayıp her katmanını tek tek ayırıp o katmana içi sarıp tencereye diziyorsun.www.google.com.tr

  • bal dok yala  (21.02.14 22:29:51)