Bel MR'ı sonucumu yorumlayacak ya da doktor önerecek var mı?

İstanbulda özel bi hastanede bel fıtığı şüphesiyle MR çektirdim
uzman doktor mr sonuçlarına çok az bakıp, fıtık başlangıcının başlangıcı gibi abuk bişey dedi, yani çok hafif bişeyler var o yüzden ağırlık kaldırma, ani hareket gerektiren sporlar yapma ama yüzebilirsin vs dedi

filme detaylı bakmayıp
ağırlık, hızlı koşmayı yasaklayınca moralim bozuldu :/
yani halısaha maçı yapamayacak mıyım anlamadım

Bir başka doktora daha göstermek istiyorum mr filmlerimi,
istanbulda özel hastane önerebilir misiniz bu işleri iyi bilen

MR sonuçları şöyle anlayan varsa
ya da ortopedi uzmanı doktoru olan yorumlarsa memnun olurum:

-Lomber Lordoz hafif düzleşme
-lomber vertebra köşelerinde hafif sivrileşmeler
-L3-4 diski hafif sağ lateral protürüzyon göstererek sağ nöral foramende hafif daralma
-L4-5 diskinde çok hafif posterior bulging, hafif dural kese indentasyonu
-L5-S1 diski posterior santral hafif kaulade uzanımlı herniasyon göstererek anterior epidural mesafeyi daraltmaktadır.

not: normalde ağrım sızım yok sadece geçenlerde halısaha maçında biraz belim incindi arada bi eğilince hafif acır gibi oluyor muhtemelen geçecek

yeditepe üniversitesi hastanesi'nde bir doktor var, oldukça iyi bence. adını mesajla yolluyorum.

  • gochebe  (21.02.14 17:06:50)
Omurganın normal bir kıvrımı vardır ya sizde çok hafif düzleşme olmuş belli bir bölgede. 2 diskiniz hafif kaymış, disk kaymasına bağlı ilerde bu bölgelerde fıtık oluşabileceğini gösteriyor. Bir diskiniz de yine hafif kayarak omurganın içindeki epidural aralık dediğimiz kısma baskı uygulayarak daraltmış. Bu çok anormal değil aslında 30-35 yaşlarında bir çok insanın diskleri yaşa bağlı, hareketlere bağlı, hayat koşullarına ve genetiğe bağlı olarak zaten kayar ya da omurgası düzleşit yahut skolyoz dediğimiz eğilmeler oluşabilir. Doktorunuzun tavsiyeleri bu hasarların ilerlemesini önlemeye yönelik, bence yeniden bir ortopediste başvurmanıza gerek yok. Halı sahada da kendinizi paralamazsanız sıkıntı yok bence ama bele yüklenmeyin. Ancak bu kadar basitleştirebildim, umarım yardımcı olabilmişimdir. Geçmiş olsun.

  • lal u ask  (21.02.14 17:48:32)
  • compadrito  (21.02.14 19:21:01)