Midi Klavye'den Anlayan

Kendimce Depeche Mode şarkılarını çalmak istiyorum. O ilk dönem şarkıları mesela.

Böyle bi alet alsam, napmam gerekir? Nasıl başlanır bu merede? www.youtube.com

midi klavye denilen şey temelde piyanodur, orgtur sadece bilgisayar tabanlı çalışır. nota bilgin varsa bütçene göre al bir midi klavye daha sonra cubase, ableton, fl studio vs.. herhangi birini edin ve tak bilgisayarına, çalmaya başla.

  • zebragibi  (21.02.14 15:55:26 ~ 15:55:52)
Herhangi bi' bilgim yok, kulaktan çalacağım. Depeche mode tonlarını nasıl edinebilirim, derdim o aslında.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (21.02.14 16:47:31)
Öncelikle bir adet DAW (digital audio workstation)'da karar kılmalınız. Cubase, Nuendo, Reaper, Ableton Live vs.. gibi bir çok daw var, temel fonksiyonları aynıdır hepsinin. Önemli olan hangisinde daha rahat çalışacağınız. (Tamamiyle midi üzerine çalışacaksanız Live bazı kolaylıklara sahip.)

Daha sonra bu daw üzerinde çalıştıracağınız audio pluginleri (VST, Au, Rtas vb diye adlandırılır) yüklemelisiniz. Tabi envai çeşit VST var, örneğin kimi sample edilmiş orkestral keman çalmanıza yardımcı olur, kimi ise bir hardware synthesizer gibi ses üretir. Siz daha çok o janr'a ve döneme hitap eden vst'eri araştırıp bulmalısınız.

Daha sonra bu VST'lerde istediğiniz sesleri programlayarak yahut hazır presetleri kullanarak çalabilirsiniz.
  • johan sebastian  (21.02.14 19:33:01)