Otomobil park edemiyorum

Ne sokak arasına ne paralel. Hadi paralel sıkıntı değil en fazla 3. 4. girişimde (en az da 2) hallediyorum. Ama sokak arasında dar bir yere park etmemin bilançosu ağır oluyor: 6 istop, 5 yardımcı olmaya çalışan dayı, 3 çiğdem çitleyip (evet şehrimizin büyük bir park sorunu var, Aziz bunu okuyorsan bi el at) beni izleyen balkoncu.

Hiç park ederken maddi hasara yol açmadım. Riske atmadan (zannederim ki cisimlerin aynadaki derinliklerini hesaba katmadığım için tırsıyorum çarpacağım diye) park etmeyi öğrenebileceğim bir video falan var mı? İlginize teşekkürler.

Not: Hiç umutlanmayın erkeğim :D

google playde veya appstoreda park etme oyunları var, belki komik gelecek ama bu oyunlarla mantığı oturttum ben. şu an 2 aracın arasına paralel şekilde tek hamlede girebiliyorum.

  • zebragibi  (19.02.14 23:11:20 ~ 23:18:23)
video, uygulama falan bol bol vardır da pratik yapmaktan daha iyi bir yol düşünemiyorum açıkçası

  • dinsiz adam  (19.02.14 23:15:38)
yola paralel park etmeyi ilk denediğimde tek seferde mükemmel bi iş çıkarmıştım ama sonradan hiç tek seferde halledemedim. şu an aynı durumdayım.

  • unless you gotta better idea  (19.02.14 23:18:42)
park etmeyi öğrenmenin en güzel yolu pratik. ayrıca tamponlar birbirine tıkladığında (çok ani olmamakla beraber) bişey olmaz, esnerler yani. 2 3 tıklamaya öğrenirsin merak etme.

  • hayatbirfilm_basroldesensin  (19.02.14 23:19:50)
iyi park eden bir arkadaşın teknikleri öğretsin, yanında 5-10 kez park etsin arabayı, sende izle ve uygula

  • grimer  (19.02.14 23:21:05)
  • falan filan  (19.02.14 23:21:29)
@grimer İyi park eden arkadaşımın alaylarından kurtulmak için Boening 777 kursuna katılmayı düşünüyorum :)

  • farabi  (19.02.14 23:23:14)
perpendicular ya da vertical parking olarak arama yapın. youtube'da çok öğretici videolar var.
paralel park dikey parktan tartışmasız daha zordur, üstelik her arabanın manevra açısı ve boyu farklı olduğundan paralel park alışkanlığınız her araba modeli için ayrı ayrı gelişir, dikeyde böyle bu sorun da pek yoktur. kolayda daha büyük sorun yaşamanız ilginç.

  • beta version  (19.02.14 23:24:48)
İngilizcen varsa: blog.twwhiteandsons.co.uk

  • storax  (19.02.14 23:40:43)
şu ana kadar gözlemlediğim kadarıyla, durarak direksiyonu çevirmeyenler bu işte zorlanıyor. önce direksiyonu çevir sonra gaza bas yani. ayrıca bi kaç kere arkadaşların dediği gibi tıklatma yöntemini dene, arabanın sınırlarını anlarsın.

  • ilkot  (20.02.14 00:07:04)
Ara sokak otoparkçılarının yanında 3-5 gün takılarak halledebilirsin diye düşünüyorum. Ayrıca ayna kullanımını öğrenmek için de duvara yaklaştığında arabadan inip aradaki mesafeyi kontrol edebilirsin. Aynadaki mesafe ile gerçek mesafeyi kafanda kombine edebilirsen aynayı daha efektif kullanabilirsin.

  • santosu san  (20.02.14 01:23:36)
var mı ailede park edemeyen? genelde genetik oluyor.

  • madeleine elster  (20.02.14 01:25:37)
6 hamlede paralel park:
1) Öndeki aracın tam yanında duracaksın.
2) Arka kapı yanındaki aracı geçene kadar geri geleceksin.
3) Direksiyonu tam kıracaksın.
4) Arabanın kıçını arkadaki aracın hizasından biraz fazla olacak şekilde içeri alacaksın.
5) Direksiyonu topla.
6) Arabanın burnunu içeri al.

Acemi şöförlerde hep gördüğü hata. Sürekli aynı açıyla ileri geri giderek park etmeye çalışanlar var. Böyle bir şey mevcut fizik kuralları dahilinde mümkün değil.
  • zombi  (20.02.14 09:36:43 ~ 09:37:07)
zombi çok doğru izah etmiş, bire bir uygularsan kesinliklikle başarılı olursun, önemli kısımlar : öndeki aracın yanına kadar gitmek, geri gelirken arka kapıyı geçme olayı...

  • primetime  (20.02.14 10:03:51)
çok basit. park sensörü taktır önce aracına. bu işleri çok kolaylaştırıyor. sonra youtube'dan paralel park videolarını izle. en son olarak da boş bir yere iki kuka koy ve arasına park etmeye çalış. kuka bulamazsan çizgi çiz bir araç aralığı kadar.
15-20 defa pratik yapsan halledersin.

  • elma salyangozu  (20.02.14 10:08:40)