fotoğraf

önce şu fotoğrafa bakalım. bit.ly

bu tip fotoğraflar nasıl çekiliyor? bu bir teknik mi makineyle mi alakalı? nedir yani. fotoğrafçılıkla uzaktan yakından alakam yok, anneye anlatır gibi anlatırsanız hoş olur. teşekkürler şimdiden.

analog makine dediğimiz makine işi bu fotoğraflar galiba. bildiğimiz eski tip filmlerle çalışır, ama son zamanlarda dijital ortama aktarılabiliyor. burada da öyle yapılmış nitekim. fotoğrafların görünüşleri makinenin yapısından kaynaklı yani.

fakat yanılıyor da olabilirim, kesin konuşmayayım.
  • sagopa kajmer mahlas kafkef  (16.02.14 20:41:35)
filmli bir fotograf makinesi ile çekildigi için bu şekilde tozlar cizikler parlamalar yanmalar tamamen eski makinelerin eseri benm fikrim bunun dijitalden çekilip üzerinde oynanan retro fotograflardan olmadıgı tamamen eski makine ile çekilmiş tam dogru pozlanmış dogru kadrajlanacak çabası yok buda yanlışlarıyla kendi güzelligini katmış olay bence budur

daha tecrübeli abilerimiz ablarımıza topu atıyorum
  • spadæs  (16.02.14 20:45:04)
yalnız fotoğraflar çok güzel, doksanlara gittim resmen.

çok büyük ihtimal analog makine. arkadaşların dediği gibi üzerinde toz partikülleri falan var.

edit: zaten ilerleyen fotoğraflarda kızın elindeki makine gözüküyor, eski tip yani.
  • tolga asp  (16.02.14 21:15:00 ~ 21:16:04)
a) analog slr ile çekilmiş olabilir.
b) dslr ile çekilip efekt eklenmiş olabilir.

resimde görülen kamera zenit-e www.sovietcams.com

sp-2000 fotograf makinesi değil scanner.
  • Lim5  (16.02.14 21:17:59 ~ 22:12:35)
analog slr ile çekilmiş. flickr'ın güzel yanı sağda üç noktaya tıklayıp çıkan menüden exif info'ya girerseniz fotoğrafın bilgileri çıkar. tabi analog makine için bunu kullanıcının yazması gerekiyor ve melis ablamız yazmış. göreceğiniz gibi fujifilm sp-200 ile çekilmiş fotoğraf. bazı kullanıcılar kullandığı filmden çektiği pozlama ayarlarına kadar yazıyor.
www.flickr.com

  • r_u_h  (16.02.14 22:05:37)