Ağrı kesici çiğnemek

Ben her türlü ilaç haplarını yutamadığım için su ile çiğneyerek yutuyorum küçüklüğümden kalan bir anormallik, bu günlerde de ağrı kesici almam gerekiyor ve bildiğim kadarı ile diğer türlü haplar neyse de ağrı kesicilerin kesinlikle direkt olarak yutulması ve çiğnenmemesi gerektiği söyleniyor o zaman ben şimdi sıçtım mı?

yutamıyorsan iğnesini yaptır.
çiğneyebilirsin denmediği sürece tüm ilaçları çiğnemek sakıncalı. ya faydasını görmezsin, ya fazla faydasını görürsün vs. vs. bağırsakta çözünecek ilacı ağızda çözmeye başlıyorsun. öyle düşün.

  • sutlu nescafe  (13.02.14 13:27:52)
ivet, allah rahmet eylesin.

ilaclarin belli bir hizla cozulup yavas yavas kana karismasi gerekiyor. o yuzden bazilari plastic kapsul icinde toz halinde oluyor hatta. butun olarak yuttugunuzda cozunup kana karismasi yavasken, siz cignediginizde neredeyse cozunmus hale geliyor ve birden kana karisiyor. bu da vucutun toleransini dusuruyor, zehirlenmeye sebep oluyor... gibi bisey okuduydum zamaninda.
  • nicki martin  (13.02.14 13:33:18)
yakin zamanda tekrardan haplari direk yutmayi denedin mi? bazen cocukluktan gelen bu tip aliskanliklar biraz ugrasilarak asilabiliyor.

  • wpi  (13.02.14 14:06:30)
ne yap et, çiğnemeden yut. çünkü tablet/kapsül ilaçların asıl meselesi gerektiği yerde çözünmeleri. dışındaki kaplama buna göre değişiyor hatta. aldığın tek ağrı kesici belki de sana 4-6 saat boyunca etki edecekken çiğneyerek bunu ortadan kaldırıyorsun.

zararına gelirsek, özellikle ağız ve yemek borusu ile temas etmemesi gereken bazı maddeler olduğunu hatırlıyorum. boşa değil yani çiğnenmemesi.

bir de tamamen gayrıresmi not: çiğneyince iğrenç oluyor tadı bence yutmak daha mantıklı. yemek yiyebilen insan hapı da rahat yutar. sakız da yutmadın mı hiç :D:D
  • pokerface  (13.02.14 15:07:31)
Hapı bir şeylerin içerisine koyup yutmaya çalış. Hap yutmayı öğrenmen gerek.

  • Beckwith  (13.02.14 15:16:02 ~ 15:16:21)