batarya ömrü

leptopu mu yeni aldım ve bataryayayı en doğru şekilde kullanmak istiyorum uzun ömürlü olsun diye bataryayı çıkarıp kullanmak dahamı mantıklı eğer boyleyse ne kadar sarjla bırakmalıyım yada bildiğiniz program varmı teşekkürler

normal kullan, nasıl geliyorsa içinden. ayda bir batarya kalibrasyonu dedikleri şeyi yap.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (09.02.14 17:24:26 ~ 17:26:59)
bataryayı asla çıkarma.denenenler arasında en verimlilerden biri şu.
3-4 gün prizde kullan.sonra prizden çıkar , şarjı %15 lere kadar kullan.sonra yine 3-4 gün prizde. bu şekilde devam ettir.batarya ölümü yavaş bu şekilde.

  • glamdr1ng  (09.02.14 20:43:33)
bilgisayarini catir catir kullan. Ayda-iki ayda bir batarya kalibrasyonu yap. Tek uyman gereken bu. Onun haricinde bataryan ne yapsan da eskiyecek yapisi geregi 3 yil gibi bir surede. Dayanilmaz hale gelirse 100 tl civari yeni batarya alirsin 3 senelik catir catir kullanim sonunda.

  • gerenkyok  (09.02.14 22:04:35)