havuçlu kek tarifi

iyi akşamlar,
havuçlu tarçınlı cevizli kek yapmak istiyorum. yumuşacık olan, uygulanmış tariflerinize talibim. püf noktası da önerebilirsiniz yumuşaklığı ile ilgili.
şimdiden teşekkürler!

150gr un
2 çay kaşığı kabartma tozu
bir tutam zencefil (kafama gore zencefil yerine tarcın koyuyorum ben ama zencefille de cok guzel oluyor, baharatlarda tutamları biraz bol tutuyorum)
bir tutam muskat
bir tutam tuz
bunların önce hepsini bir kapta karıştır, sonrasında;
ayrı bir kapta
150 gr kahverengi şeker
ve
2 yumurtayı çırp iyice
çırptıktan sonra;
2 yemek kaşığı süt
5 yemek kaşığı ayçicek veya zeytin yağı
25 gram eritilmiş tereyağ
ekle.

kurularla ıslakları iyice karıştır birbirine, ben açıkçası elde çırpıyorum miksere filan gerek yok anında karışıyor.

elindeki karışıma
en az birer avuç kuru üzüm ve kırılmış ceviz ekle (ben bol keseden davranıyorum burda)
en son olarak da 2 adet rendelenmiş havucu kat harmanla hepsini birbirine.

180 derecede 1 saate yakın pişiyor, arada kontrol edersin çok büyük bir kalıba yapma zaten orataya çıkan miktardan göz kararı anlarsın. kalıbı yağlamayı unutma.

ilk yaptığım günden beri hep başarılı sonuç verdi, umarım senin de istediğin gibi olur. tarif biştikten sonra üstüne dekorasyon için pudra şeker diyor ama şekeri bence tam hatta biraz daha az koyulabilir ama onu damak tadına göre ayarlarsın bir dahaki sefere.
afiyet olsun.

not. dışı kıtır içi yumuşak oluyor.
  • nwnd  (09.02.14 17:11:17 ~ 17:12:58)